Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Więcej o holendersko-belgijskich okrętach

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 12 czerwca 2018

Podczas zeszłotygodniowego spotkania ministrów obrony państw NATO ujawniono kolejne szczegóły dotyczące holendersko-belgijskiego programu budowy nowych okrętów.

Nowe belgijsko-holenderskie fregaty rakietowe zastąpią we flotach obu państw obecnie eksploatowane okręty typu Karel Doorman (na zdjęciu holenderska fregata HNLMS Van Speijk) / Zdjęcie: MO Holandii

Ministrowie obrony państw NATO spotkali się w dn. 7-8 czerwca w Brukseli. Podczas dwudniowego szczytu przedstawiciele resortów obrony Holandii i Belgii ujawnili kilka dodatkowych szczegółów dotyczących programu wspólnej budowy nowych fregat rakietowych i okrętów przeciwminowych. Do ich przekazania doszło przy okazji podpisania serii porozumień w sprawie pozyskania wspomnianych jednostek (Umowa na belgijsko-holenderskie okręty, 2018-06-11).

W myśl porozumienia Belgia i Holandia wspólnie zbudują szesnaście okrętów – cztery fregaty rakietowe i dwanaście okrętów przeciwminowych, które zostaną po równo rozdzielone między siły morskie obu państw. Koszt pozyskania jednostek oblicza się na ok. 4 mld euro (17 mld zł).

Belgia będzie odpowiedzialna za budowę okrętów przeciwminowych. Rzecznik prasowa ministra obrony tego państwa poinformowała, że grupa potencjalnych producentów nowych jednostek została już zaproszona do składania ofert, a wyboru partnera przemysłowego można spodziewać się do końca br.

Pierwszy belgijski okręt przeciwminowy ma zostać odebrany w 2023. Z kolei w 2027 Belgowie mają otrzymać pierwszą z dwóch fregat rakietowych, za budowę których odpowiadać będą Holendrzy. Dla przypomnienia, holenderska flota ma odebrać jedną z dwóch fregat już w 2025.

Nowe fregaty zbuduje i dostarczy konsorcjum rodzimych przedsiębiorstw: Damen Schelde Naval Shipbuilding i Thales Netherlands. Bruksela podała jednocześnie, że belgijskie okręty tej klasy mają stacjonować w bazie w Zeebrugge, jednak ich remonty i naprawy prowadzone będą w holenderskim Den Helder. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.