Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Więcej o holendersko-belgijskich okrętach

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 12 czerwca 2018

Podczas zeszłotygodniowego spotkania ministrów obrony państw NATO ujawniono kolejne szczegóły dotyczące holendersko-belgijskiego programu budowy nowych okrętów.

Nowe belgijsko-holenderskie fregaty rakietowe zastąpią we flotach obu państw obecnie eksploatowane okręty typu Karel Doorman (na zdjęciu holenderska fregata HNLMS Van Speijk) / Zdjęcie: MO Holandii

Ministrowie obrony państw NATO spotkali się w dn. 7-8 czerwca w Brukseli. Podczas dwudniowego szczytu przedstawiciele resortów obrony Holandii i Belgii ujawnili kilka dodatkowych szczegółów dotyczących programu wspólnej budowy nowych fregat rakietowych i okrętów przeciwminowych. Do ich przekazania doszło przy okazji podpisania serii porozumień w sprawie pozyskania wspomnianych jednostek (Umowa na belgijsko-holenderskie okręty, 2018-06-11).

W myśl porozumienia Belgia i Holandia wspólnie zbudują szesnaście okrętów – cztery fregaty rakietowe i dwanaście okrętów przeciwminowych, które zostaną po równo rozdzielone między siły morskie obu państw. Koszt pozyskania jednostek oblicza się na ok. 4 mld euro (17 mld zł).

Belgia będzie odpowiedzialna za budowę okrętów przeciwminowych. Rzecznik prasowa ministra obrony tego państwa poinformowała, że grupa potencjalnych producentów nowych jednostek została już zaproszona do składania ofert, a wyboru partnera przemysłowego można spodziewać się do końca br.

Pierwszy belgijski okręt przeciwminowy ma zostać odebrany w 2023. Z kolei w 2027 Belgowie mają otrzymać pierwszą z dwóch fregat rakietowych, za budowę których odpowiadać będą Holendrzy. Dla przypomnienia, holenderska flota ma odebrać jedną z dwóch fregat już w 2025.

Nowe fregaty zbuduje i dostarczy konsorcjum rodzimych przedsiębiorstw: Damen Schelde Naval Shipbuilding i Thales Netherlands. Bruksela podała jednocześnie, że belgijskie okręty tej klasy mają stacjonować w bazie w Zeebrugge, jednak ich remonty i naprawy prowadzone będą w holenderskim Den Helder. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2018 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.