Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

RemoveDEBRIS w przestrzeni kosmicznej

Astronautyka, 25 czerwca 2018

Bezzałogowy statek kosmiczny RemoveDEBRIS oddzielił się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, rozpoczynając misję zakładającą przeprowadzenie badań nad kilkoma technologiami umożliwiającymi usuwanie z orbity poruszających się po niej szczątków i odpadów, tzw. kosmicznych śmieci. Projekt, którego celem jest praktyczne wypróbowanie szeregu nowatorskich technik ich usuwania, prowadzi brytyjski ośrodek badań kosmicznych Surrey Space Centre (SSC) Uniwersytetu Surrey. Pierwszy z zaplanowanych eksperymentów, korzystających z wyposażenia zaprojektowanego i zbudowanego przez specjalistów Grupy Airbus, ma zostać przeprowadzony jeszcze w październiku tego roku.

Przeznaczeniem bezzałogowego statku kosmicznego RemoveDEBRIS jest usuwanie tzw. kosmicznych śmieci / Zdjęcie: Airbus

RemoveDEBRIS wykorzystuje trzy opracowane w laboratoriach Airbusa technologiami aktywnego usuwania kosmicznych odpadów: specjalną siecią, harpunem, systemem nawigacji wizualnej (którego przeznaczeniem jest rozwijanie technik wyszukiwania krążących wokół Ziemi przedmiotów) i żaglem deorbitacyjnym (ułatwiającym zakończenie misji). RemoveDEBRIS to konstrukcja zaprojektowana i zbudowana przez należącą do Grupy Airbus spółkę Surrey Satellite Technology Limited (SSTL).

Zgodnie z harmonogramem, próba sieci ma odbyć się w październiku tego roku, doświadczenie z systemem nawigacji – pod koniec grudnia, a testy harpuna – w lutym 2019. Wszystkie te eksperymenty zostaną przeprowadzone poniżej orbity zajmowanej przez ISS.

Opracowany przez zespół Airbusa z Bremy test sieci będzie polegać na wystrzeleniu przez RemoveDEBRIS miniaturowego satelity (cubesat). Gdy znajdzie się on w odległości 5 m od statku, zostanie w jego kierunku wystrzelona sieć, której zadaniem będzie przechwycenie satelity w odległości około 7 m, zanim oddali się i ulegnie deorbitacji.

System nawigacji wizualnej, będący dziełem specjalistów Grupy Airbus z Tuluzy, sprawdzi działanie kamer 2D i dostarczonego przez szwajcarski ośrodek CSEM czujnika 3D LIDAR (będącego połączeniem dalmierza i teleskopu), których statek użyje do śledzenia lotu drugiego minisatelity. System ma poradzić sobie z rozpoznaniem jego ruchu obrotowego i trajektorii oddalania się od statku RemoveDEBRIS. Satelita będzie w tym samym czasie przesyłać do niego informacje o swoim rzeczywistym położeniu, co pozwoli na weryfikację poprawności odczytów. Po zakończeniu próby także i ten minisatelita oddali się i spłonie w atmosferze.

Trzeci testowany element, harpun, jest efektem prac brytyjskiego ośrodka Airbusa w Stevenage. Z kadłuba statku RemoveDEBRIS wysunie się półtorametrowy wysięgnik, na końcu którego będzie znajdować się wykonana z kompozytu płyta. Posłuży ona za cel dla wystrzelonego z prędkością 20 m/s harpuna, który ma ją przebić. Jeżeli mu się to uda, dowiedzie tym samym przydatności tego rodzaju narzędzia do przechwytywania kosmicznych śmieci.

Po zakończeniu misji statek otworzy żagiel, dzięki któremu opadnie w atmosferę w zaledwie 8 tygodni – bez niego deorbitacja potrwałaby ponad dwa i pół roku.

Nicolas Chamussy, dyrektor Airbus Space Systems, powiedział: Dzięki wielu latom prac nad nowatorskimi systemami aktywnego usuwania odpadów z kosmosu znaleźliśmy się w czołówce twórców rozwiązań stawiających czoła temu coraz poważniejszemu problemowi, wnosząc istotny wkład w realizację postawionych przez ONZ kolejnym pokoleniom celów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Nie spoczywamy jednak na laurach i będziemy kontynuować ścisłą współpracę z zespołami z całego świata, udostępniając im naszą wiedzę, aby wesprzeć je w ich wysiłkach.

Współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach programu FP7 projekt RemoveDEBRIS jest areną współpracy międzynarodowej dla szeregu znaczących przedsiębiorstw i instytucji: University of Surrey, Grupy Airbus, Grupy Ariane, Surrey Satellite Technology Ltd, Innovative Solutions In Space, CSEM, Inria i Stellenbosch University (Polskie urządzenie do łapania kosmicznych śmieci, 2017-02-14).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.