Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Santi Odnaleźć Orła po raz piąty

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 03 lipca 2018

Pod koniec września po raz piąty wyruszy ekspedycja Santi Odnaleźć Orła, której celem jest odnalezienie wraku okrętu podwodnego ORP Orzeł.

Pod koniec września wyruszy piąta ekspedycja Santi Odnaleźć Orła, której celem jest odnalezienie wraku okrętu podwodnego ORP Orzeł / Zdjęcie: Santi Odnaleźć Orła

Tegoroczne poszukiwania skoncentrowane będą w rejonie położonym 185 km od Szkocji i 370 km od wybrzeży Danii. Mają być one kontynuowane w ramach weryfikacji hipotezy tzw. friendly fire, według której 3 czerwca 1940 okręt padł ofiarą bratobójczego ataku lotnictwa brytyjskiego.

Wyprawa po raz pierwszy rozpocznie się nieopodal wybrzeży Danii. Nie bez znaczenia jest fakt, że członkom ekipy udało się dotrzeć i nawiązać kontakty z duńskimi rybakami, którzy są najbardziej aktywną grupą na Morzu Północnym. Ich wiedza, może okazać się znacząca w poszukiwaniach na obranym obszarze. - W tym roku poszerzyliśmy nasz obszar poszukiwań, polecieliśmy do Danii, gdzie wiele czasu spędziliśmy z rybakami, szukając informacji, które mogłyby rzucić nowe światło na nasze działania - skomentował Tomasz Stachura, szef projektu.

Załoga wypłynie na kutrze, który odpowiednio dostosowany i wyposażony przez Instytut Morski w Gdańsku, na czas trwania wyprawy zostanie przekształcony w statek badawczy. - Dysponujemy światowej klasy sprzętem, mamy odpowiednie zaplecze techniczne, jesteśmy bardzo zdeterminowani, musi nam się udać - stwierdził dr Benedykt Hac, szef zespołu hydrograficznego.

Santi Odnaleźć Orła to długoterminowy projekt. Jest prywatną inicjatywą grupy kilkunastu osób – profesjonalnych nurków, ekspertów w dziedzinie hydrografii oraz historii, którzy w tym celu powołali z prywatnych środków fundację o nazwie Odnaleźć Orła. Projekt będzie prowadzony nie tylko do momentu odnalezienia miejsca spoczynku wraku Orła, ale do chwili wyjaśnienia przyczyny zatonięcia okrętu. Przedsięwzięcie, którego sponsorem tytularnym jest gdyńskie przedsiębiorstwo Santi, zakłada sukcesywne badanie dna Morza Północnego w rejonach, w których wedle przyjętych hipotez z największym prawdopodobieństwem może zalegać wrak ORP Orzeł.

Istotą funkcjonowania projektu jest prowadzenie badań zarówno podczas ekspedycji morskich, jak również w pozostałych miesiącach na lądzie. Dlatego ekipa poświęca znaczną część czasu na poszukiwanie różnych źródeł informacji, nie tylko tych znajdujących się w archiwach. - Nadal uważam, że konsekwencja jest źródłem każdego sukcesu, stąd liczę, że nasza determinacja doprowadzi w końcu do odkrycia Orła - dodał Tomasz Stachura (Santi Odnaleźć Orła po raz czwarty wyrusza na poszukiwania, 2017-05-15).

Na podstawie informacji Santi Odnaleźć Orła


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.