Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rekordowy lot Zephyra S

Lotnictwo cywilne, Przemysł lotniczy, 09 sierpnia 2018

Po starcie 11 lipca z lotniska w Arizonie, Zephyr S odbył pierwszy lot, podczas którego przebywał w powietrzu aż 25 dni 23 h 57 min, bijąc tym samym dotychczasowy rekord świata w tej kategorii. Stosowny formalny wniosek o jego odnotowanie został już złożony. Długotrwały lot bezzałogowca Zephyr S napędzanego wyłącznie energią słoneczną dowiódł jego sprawnego funkcjonowania i pozwolił osiągnąć wszystkie postawione przed nim cele techniczne. Poprzedni, ustanowiony kilka lat temu rekord długotrwałości lotu bez międzylądowania także należał do jednego z prototypów Zephyra S i wynosił ponad 14 dni.

Zephyr S odbył pierwszy lot, podczas którego przebywał w powietrzu aż 25 dni 23 h 57 min / Zdjęcie: Airbus

Zephyr to najnowocześniejszy w świecie stratosferyczny elektryczny bezzałogowy statek latający, zasilany ogniwami fotowoltaicznymi. Operując ponad pogodą  i pasażerskim ruchem lotniczym, korzysta z nieograniczonego dostępu do promieni słonecznych, które są dla niego jedynym źródłem energii. Zephyr wypełnia istniejącą dotąd lukę między satelitami a konwencjonalnymi bsl i samolotami załogowymi i może służyć do stałego świadczenia lokalnie dostępnych usług podobnych do oferowanych przez satelity.

Ten niezwykle udany pierwszy lot stanowi ważny kamień milowy w programie Zephyr. Osiągnęliśmy nowy rekord długotrwałości lotu w stratosferze, który – mam nadzieję – wkrótce zostanie oficjalnie uznany. W najbliższych dniach sprawdzimy wszystkie dane techniczne i wyniki, po czym rozpoczniemy przygotowania do kolejnych lotów zaplanowanych na drugą połowę tego roku, tym razem już realizowanych z naszego nowego ośrodka operacyjnego na lotnisku w Wyndham w Australii Zachodniej – stwierdziła Jana Rosenmann, szefowa programów bsl Airbusa.

Zephyr S jest w stanie zrewolucjonizować zarządzanie kryzysowe, np. monitorując rozprzestrzeniania się pożarów terenów niezamieszkanych czy wycieków ropy. Bezzałogowiec pozwala nieprzerwanie prowadzić obserwację, śledzić zmiany zachodzące w krajobrazie naturalnym na całym świecie i zapewniać łączność w najodleglejszych zakątkach świata (Zephyry dla brytyjskiego resortu obrony , 2016-02-19).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.