Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Dowódcy eFP BG Poland w MND-NE

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 11 września 2018

Dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód (MND-NE) spotkał się z dowódcami grupy bojowej eFP Battlegroup Poland stacjonującej w Polsce.

Dowódcy grupy bojowej eFP Battlegroup Poland z wizytą w Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód / Zdjęcie: kpt. Paulina Montewka, Wielonarodowa Dywizja Północny-Wschód

10 września dowódca stacjonującej w Polsce wielonarodowej grupy bojowej, ppłk Timothy Right oraz jego następca, ppłk Donny Hebel, przybyli do Elbląga, aby spotkać się z Dowódcą Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, gen. bryg. Krzysztofem Motackim oraz przedstawicielami dowództwa. W trakcie spotkań rozmawiano na temat współpracy dowództwa dywizji oraz żołnierzy grupy bojowej. Poruszano również kwestie zbliżającej się certyfikacji oraz rozszerzenia współpracy po jej zakończeniu i osiągnięciu przez dowództwo pełnej gotowości (Dowódca Korpusu Północny-Wschód w Elblągu, 2018-05-17).

Podczas Szczytu NATO, który odbył się w 2016 w Warszawie, przedstawiciele państw członkowskich podjęli decyzję o wzmocnieniu ściany wschodniej Sojuszu. Zgodnie z ustaleniami, które wtedy zapadły, w państwach bałtyckich oraz Polsce zostały rozmieszczone wielonarodowe batalionowe grupy bojowe w ramach tzw. wzmocnionej wysuniętej obecności NATO (enhanced Forward Presence – eFP). Do ich koordynacji powołaneo Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód.

Żołnierze polskiej grupy bojowej stacjonują w Bemowie Piskim od kwietnia 2017. Jej państwem ramowym są USA. Oprócz Amerykanów służą w niej również Brytyjczycy, Chorwaci i Rumuni. Żołnierze poszczególnych kontyngentów zmieniają się co pół roku. Służba obecnego dowódcy grupy bojowej, ppłk. Timothy Right’a oraz żołnierzy amerykańskich z 1. batalionu 2. Pułku Kawalerii powoli dobiega końca. Już wkrótce ich miejsce zajmie ppłk Donny Hebel na czele żołnierzy 2. batalionu 278. Pułku Kawalerii Pancernej.

Na podstawie informacji mjr Dariusza Guzendy, MND-NE


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra