Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

50. lat Maskpolu

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Służby państwowe, Strategia i polityka, 24 września 2018

22 września w Konieczkach w gminie Panki (między Olesnem, a Częstochową) uroczyście obchodzono jubileusz półwiecza spółki Maskpol – jednego z największych i najnowocześniejszych w Polsce wytwórców sprzętu ochronnego dla żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych.

Najnowszym promowanym z myślą o Wojskach Obrony terytorialnej przez Maskpol zestawem jest system oporządzenia Dromader i mundur we wzorze kamuflażu MAPA

Maskpol – przedsiębiorstwo obecnie znajdujące się pod skrzydłami Polskiej Grupy Zbrojeniowej jest najważniejszym i najbardziej zaawansowanych technicznie lokalnym pracodawcą w rejonie pogranicza województw opolskiego i śląskiego. Spółka dysponuje najnowocześniejszymi urządzeniami do precyzyjnego cięcia laserowego metali, a także drukarkami trójwymiarowymi, gotowymi wytwarzać najbardziej skomplikowane przedmioty z mas plastycznych oraz stali, aluminium, czy nawet tytanu. Maskpol powstał na terenie zamkniętej, nieczynnej kopalni, z której szybu pochodzą zasoby doskonałej wody, wykorzystywanej przez przedsiębiorstwo.

Obchodząca półwiecze swojej działalności na rzecz obronności kraju spółka Maskpol może wytwarzać do 100 tys. nowoczesnych hełmów aramidowych rocznie…

Z okolicznościowej prezentacji prezesa Zarządu Maskpolu – Ładysława Piaseckiego i jego inżynierów można się było dowiedzieć, że spółka może produkować rocznie do 100 tys. nowoczesnych hełmów ochronnych z włókien aramidowych i do 50 tys. najnowszych masek przeciwgazowych MP-6 (Hełmy z Maskpolu dla SG, 2016-11-04). Poszukiwane są obecnie rynki zagraniczne na ten ostatni, zaawansowany produkt.

…a także do 50 tys. najnowocześniejszych masek przeciwgazowaych MP-6

Znakiem firmowym Maskpolu są także nowoczesne kamizelki kuloodporne z lekkim piersiowym wkładem z warstwowego, wzmocnionego aramidu, który z powodzeniem chroni klatkę piersiową i najważniejsze organy przed trafieniami pociskami nawet przeciwpancernej amunicji karabinków szturmowych Kałasznikowa (Kamizelki z Maskpolu dla Policji, 2015-12-19). Do legendy zakładu w Konieczkach należy potwierdzony przypadek uratowania życia polskiego żołnierza w jednej z zagranicznych misji - po trafieniu go w głowę osłoniętą hełmem Maskpolu.

W takich skrzyniach, zawierających 10 egzemplarzy, dostarczane są wojsku maski przeciwgazowe MP-6 / Zdjęcia: Wojciech Łuczak

Od dwóch lat Maskol promuje nowy standard kompletu żołnierskiego oporządzenia o nazwie Dromader i nowy kamuflaż mundurowy opatrzony kodem – MAPA. Ten ostatni jest dziełem dr. Macieja Dojlitko – projektanta z Pracowni Komunikacji Wizualnej Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – pracującej dla zakładu. Stwarza od wyraźne wrażenie głębi, kiedy patrzy się na odzianego w mundur uszyty z wzorcem MAPA człowieka. I Dromader i MAPA powstały i są promowane przede wszystkim z myślą o nowych oddziałach Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak nam powiedział dr Maciej Dojlitko – wzór MAPA ma nie tylko zatrzeć sylwetkę człowieka przy obserwacji z małego i dużego dystansu, ale także powinien być rodzajem wzorca rozpoznawczego naszych żołnierzy, ponieważ kamuflaż ten zdecydowanie wyróżnia się wśród innych tego typu rozwiązań armii krajów NATO i naszych sąsiadów.

Prezes Piasecki wyraził nadzieję na zawarcie pierwszych kontraktów związanych z odzianiem i wyposażeniem żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej jeszcze w br. lub na początku 2019. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra