Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowy hełm spadochroniarzy

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 25 lutego 2015

Wojsko Polskie odebrało pierwszy od pół wieku nowy hełm zatwierdzony do wykonywania w nim skoków spadochronowych. Za dostawy 5175 osłon głowy spadochroniarzy odpowiada Maskpol.

Hełm nazywany roboczo HA-03, w pokrowcu maskującym z opuszczonymi panelami bocznymi i przednią patką, zakrywającymi szyny montażowe oraz przednie gniazdo. Dolna krawędź patki w postaci mankietu zaczepiona jest o wewnętrzny pasek rzepa

Trzeba było czekać prawie pół roku, od czasu podpisania umowy między Inspektoratem Uzbrojenia a przedsiębiorstwem Maskpol, aby przedstawiciele sił zbrojnych odebrali nowe hełmy bojowe przystosowane do wykonywania skoków spadochronowych. Warto przypomnieć, że kontrakt na dostawę 5175 osłon głów dla wojsk aeromobilnych został zawarty 15 lipca 2014 (Umowa na hełmy dla spadochroniarzy, 2014-07-15). Hełmy na razie znajdują się w magazynie w jednej z baz logistycznych. Będa rozdysponowane do poszczególnych jednostek zgodnie z harmonogramem. Procedura odbiorcza trwała przeszło tydzień.

Wojsko Polskie otrzymało osłony głowy, które po przeszło 50 latach zastąpią dotychczas używane stalowe hełmy wz. 1963 (powszechnie zwane, od swojego charakterystycznego kształtu, orzeszkami). Jako jedyne były one dostosowane do wykonywania w nich skoków spadochronowych.

Lewy profil z dobrze widoczną boczną linią hełmu. Można zauważyć elastyczną linkę, z górnym wyjściem na hełm. Z lewej strony podpinki zapięcie typu plecakowego w rozmiarze umożliwiającym odpięcie w rękawicach

Nie jest jeszcze znana wojskowa desygnata nowego modelu. Prawdopodobnie, zgodnie z tradycją, hełm otrzyma oznaczenie wz. 2015, związane z datą wprowadzenia go na wyposażenie. Obecnie nosi jeszcze nazwę producenta, czyli HA-03, taką jak pierwowzór pokazany w 2014 na MSPO. Od czasu pierwszej oficjalnej prezentacji w Kielcach osłona głowy została istotnie zmodyfikowana. Podczas spotkań producenta i przedstawicieli wojsk aeromobilnych wprowadzono do proponowanego modelu kilka zmian, które miały polepszyć warunki użytkowania hełmu.

W najnowszej odmianie zastosowano nowy wzór tworzywowego czołowego gniazda montażowego, przypominające model VAS Shroud z trzyśrubowym mocowaniem. Zmieniono duże półokrągłe łby śrub mocujących boczne szyny montażowe, taśmy podpinki skroniowej i linki wyposażenia wewnętrznego opartego na systemie CFRS (Cam Fit Retention System), na mniejsze z gniazdem o wgłębieniu krzyżowym. W części czołowej szyn montażowych zastosowano górne wyjście linek Bungee. Na podpince na taśmach skroniowych i potylicznych zamontowano klamerki bez wolnych końców, w systemie opartym o wzór Team Wendy z językami zaciskowymi. Regulacja wyposażenia wewnętrznego oparta jest o model BCS z blokadą typu BOA.

Boczne osłony i patka czołowa zrolowane. W tej pozycji można wygodnie mocować do hełmu dodatkowy osprzęt. Czołowe gniazdo nowego typu, z odmiennym osadzeniem śrub montażowych

Czerep z aramidu ma kulisty kształt, z niewielkim tylnym profilowym wycięciem umożliwiającym odgięcie głowy do tyłu. Hełm nie został wyposażony w charakterystyczne boczne wypukłości na wysokości uszu, które mogłyby służyć do łatwiejszego ukrycia muszli ochronników słuchu. Niemniej, producent zapewnia, że nowa osłona jest lepiej dostosowana do wykorzystywania ochronników słuchu, kamer, oświetlenia i urządzeń noktowizyjnych, niż dotychczas używane w Wojsku Polskim standardowe hełmy wojskowe.

Jak w HBKO-01 (HBK-01), czerep modelu dla spadochroniarzy został pokryty z zewnątrz warstwą tworzywa ABS, które ma większą trwałość na uszkodzenia mechaniczne, niż tradycyjna powłoka lakiernicza. Odłamkoodporność dla parametru V50 kształtuje się na poziomie powyżej 600 m/s dla standardowego odłamka FSP o masie 1,1 g, a odkształcenie czerepu BFD jest mniejsze niż 20 mm. Hełm zapewnia pełną ochronę przed przebiciem pociskiem .357 Magnum i pełnopłaszczowym pociskiem 9 mm x 19 o masie 8 g.

Wyposażenie wewnętrzne hełmu składa się z ośmiu poduszek, czteropunktowego mocowania podpinki typu BCS z pokrętłem BOA z wewnętrzną blokadą. W bocznych rękawach ochronnych umieszczono żyłki dopasowujące się do obwodu głowy po regulacji systemu BCS / Zdjęcia: Maskpol

Podpinka ma duże tworzywowe zapięcie plecakowe z lewej strony, umożliwiające odpięcie hełmu nawet w grubych zimowych rękawicach. Wyposażono ją też w typowe dla hełmu wz.2005 wypięcie bezpiecznikowe z prawej strony. Brodę obejmuje dwudzielna łyżka podbródkowa z miękkim wyłożeniem wewnątrz. Wyposażenie wewnętrzne składa się z ośmiu poduszek i systemu regulacji ruchomego układu  BCS do obwodu głowy. Z tyłu na trójkątnej poduszce znajduje się pokrętło z wewnętrzną blokadą typu BOA pozwalające na dopasowanie wyposażenia wewnętrznego do wielkości głowy. Na dolnych, wewnętrznych krawędziach hełmu wklejono pasek rzepu obwodowego dla montażu mankietów pokrowca ochronnego. Poduszki wewnętrznego wyposażenia wlepione są na owalne plastry rzepa.

Na szczególną uwagę zasługuje pokrowiec. Ma duże wycięcia na czołowe gniazdo montażowe i boczne szyny montażowe. Na czas skoku elementy, o które można zaczepić linkami spadochronu będą zasłaniane zrolowanymi pod siebie elementami pokrowca. W tej pozycji są one trwale unieruchomione. Czołowa patka jest zawijana na lewą stronę i zaczepiana na plaster rzepa naszytego na górną część pokrowca. Nad bocznymi osłonami naszyte są szlufki do osadzania elementów maskujących. Tylne śruby mocujące szyny i przytrzymujące końce taśm podpinki osadzone są dosyć wysoko na poziomie pośrednim pomiędzy TBH (wysoko) i ACH (nisko).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.