Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Oświadczenie NITRO-CHEM

Przemysł zbrojeniowy, 16 października 2018

Oświadczenie Zarządu Zakładów Chemicznych NITRO-CHEM S.A. dotyczące Reportażu Superwizjer TVN z dnia 13.10.2018.

Zakłady Chemiczne NITRO-CHEM S.A. nie są następcą prawnym dawnych Zakładów Chemicznych ZACHEM S.A. w tym w szczególności poprzednich producentów trotylu. Faktem natomiast jest, że produkcja prowadzona przez Zakłady Chemiczne NITRO-CHEM S.A. jest kontynuacją rozpoczętej przez inne podmioty w 1948 produkcji trotylu. Zakłady Chemiczne zostały utworzone w 1992 i tylko od tego czasu odpowiadają za korzystanie ze środowiska (Nowa inwestycja Nitro-Chem, 2018-06-26).

Na produkcję Spółki w zakresie materiałów wybuchowych wymagane jest pozwolenie zintegrowane, które poprzedzone jest wykonaniem szeregu badań i analiz potwierdzających, że eksploatujący instalację zastosował wszelkie rozwiązania techniczne i organizacyjne zapewniające wysoki poziom ochrony środowiska. NITRO-CHEM dopełnił wszelkich obowiązków i otrzymał od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy pozwolenie zintegrowane na prowadzenie produkcji w zakresie wytwarzania materiałów wybuchowych.

Przedstawione w reportażu lokalizacje historycznych ognisk zanieczyszczeń, które znajdują się na obecnym terenie Spółki, tzn. doły anilinowe na początku lat 1990. staraniem NITRO-CHEM zostały zrekultywowane przez ZACHEM były przedmiotem badań w 2017 prowadzonych przez akredytowane laboratorium. Wyniki badań chemicznych gruntów wykazały, iż wartości poszczególnych parametrów nie wykazują przekroczeń dopuszczalnych wartości w glebie lub w ziemi.

Inne przedstawione w reportażu potencjalne źródła zanieczyszczenia, tym razem już nie leżące na terenie Spółki, są już przedmiotem działań prowadzonych przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy w ramach projektu Remediacja terenów zanieczyszczonych w rejonie dawnych Z. Ch. ZACHEM w Bydgoszczy w celu likwidacji zagrożeń zdrowotnych i środowiskowych, w tym dla obszaru natura 2000 Dolina Dolnej Wisły oraz Morza Bałtyckiego współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach programu infrastruktura i środowisko. 22 czerwca 2018 pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony  Środowiska i Gospodarki Wodnej, a Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Bydgoszczy została zawarta umowa o dofinansowanie projektu na kwotę  93.425.000 PLN na lata 2018 do 2023. Projekt służy przede wszystkim interesowi publicznemu i przyczynia się do efektywnej realizacji celów poprzez likwidację bezpośredniego zagrożenia środowiskowego w obszarze oddziaływania dawnych Zakładów Chemicznych ZACHEM S.A. w Bydgoszczy ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Wisły oraz wyeliminowania bezpośredniego zagrożenia zdrowotnego mieszkańców osiedli Łegnowo i Łęgnowo-Wieś zlokalizowanych w obszarze migracji zanieczyszczeń z rejonu kompleksu składowiska przy ulicy Zielonej.

Gospodarka ściekowa Zakładów Chemicznych NITRO-CHEM S.A. w pełni odpowiada wszelkim normom i przepisom prawa w tym zakresie. Ścieki przemysłowe odprowadzane z zakładu podczyszczane są do poziomu określonego jak dla ścieków komunalnych.

Zgodnie z naszą wiedzą potencjalnym źródłem zanieczyszczeń dinitrotoluenem może być Centralny Zbiornik Uśredniający eksploatowany przez CHEM WIK i znajdujący się na jego terenie, w którym zalegają ogromne ilości osadów z ścieków z dawnych produkcji w tym miedzy innymi produkcji dinitrotoluenu prowadzonej na wielką skalę na oddzielnej instalacji produkcyjnej należącej do Zakładów Chemicznych

Oświadczenie  w sprawie materiału prasowego SUPERWIZJER TVN oraz wezwanie do zaniechania naruszeń

Działając w imieniu Zakładów Chemicznych NITRO-CHEM S.A. w Bydgoszczy (dalej: NITRO-CHEM lub Spółka), na podstawie udzielonego pełnomocnictwa, w związku z opublikowanym w dniu 13 października 2018 materiałem prasowym redakcji Supewizjer TVN, dotyczącym problemu zanieczyszczenia środowiska naturalnego na terenach dawnych Zakładów Chemicznych Zachem w Bydgoszczy wskazuję, że pomimo przekazywanych przez NITRO-CHEM wyczerpujących temat informacji ww. materiał prasowy nie spełnia standardów rzetelności i obiektywności dziennikarskiej zgodnie z art. 12 ust. 1 prawa prasowego z dnia 26 stycznia 1984 (Dz.U. Nr 5, poz. 24 z późn. zm.) oraz narusza dobra osobiste Spółki.

Wskutek naruszenia powołanych zasad prawa prasowego przez redakcję Superwizjer TVN  przedmiotowy materiał prasowy zawiera nieprawdziwe twierdzenia, jego twórcy formułują zarzuty dotyczące rzekomego związku i wpływu NITRO-CHEM na środowisko naturalne, a które to nie znajdują żadnych podstaw w rzeczywistym stanie faktycznym, oraz jego twórcy formułują pejoratywne twierdzenia na temat Spółki przedstawiając ją w konsekwencji w niekorzystnym świetle.

NITRO-CHEM jest spółką odrębną i niezależną od Zakładów Chemicznych Zachem, nie miała ona żadnego związku z działalnością prowadzoną przez ten podmiot, jak również nie ma związku z potencjalnymi zanieczyszczeniami terenów po tym zakładzie.

Ponadto, jak zostało wskazane przez Spółkę redakcji Superwizjer TVN, NITRO-CHEM przeprowadził specjalistyczne badania oraz dokonał szczegółowej analizy środowiska, w tym gruntów i wód, które potwierdziły, że grunty NITRO-CHEM spełniają kryteria przewidziane prawem, a działalność Spółki nie wpływa negatywnie na wody podziemne i gleby. Badania potwierdzają także, że brak jest zanieczyszczeń historycznych na ww. terenach.

Z posiadanych dokumentów jednoznacznie wynika również, że zanieczyszczenia terenów po Zakładach Chemicznych Zachem nie dotyczą Spółki, a wszelkie, ewentualne twierdzenia przeczące temu stanowisku, stanowią jedynie niczym niepotwierdzone domysły, plotki lub insynuacje, które nie mogą stanowić podstawy rzetelnego reportażu. Spółka jest oczywiście świadoma pojawiających się informacji dotyczących zanieczyszczenia i skażenia terenów należących do nieistniejących już Zakładów Chemicznych Zachem, jednakże NITRO-CHEM nie powinien być w żaden sposób łączony z powyższą sprawą.

Wobec popełnionych przez redakcję Superwizjer TVN naruszeń na szkodę Spółki, NITRO-CHEM oświadcza, że niezwłocznie podejmie niezbędne, dopuszczalne prawem działania, korzystając z wszelkich przysługujących Spółce roszczeń, w stosunku zarówno do redakcji Superwizjer TVN, redaktora naczelnego, jak i innych podmiotów odpowiedzialnych za ww. naruszenia, w tym będzie dochodzić ochrony dóbr osobistych Spółki - przede wszystkim dobrego imienia i renomy.

Ponadto Spółka przestrzega wszelkie inne podmioty, przed publikacją i rozpowszechnianiem nieprawdziwych, niezweryfikowanych i niezgodnych z rzeczywistością oraz krzywdzących twierdzeń i zarzutów wymierzonych w dobra osobiste NITRO-CHEM, w tym twierdzeń wskazanych w materiale prasowym Superwizjer TVN.

W przeciwnym razie NITRO-CHEM podejmie zdecydowane i stanowcze działania prawne wobec każdego podmiotu dopuszczającego się jakichkolwiek naruszeń praw przysługujących Spółce, a dotyczących przedmiotowej sprawy, wykorzystując wszelkie dostępne prawem środki, w tym Spółka będzie domagać się zapłaty zadośćuczynienia za doznaną krzywdę oraz odszkodowania na poniesioną szkodę w maksymalnej wysokości przewidzianej prawem.

 Za Spółkę - pełnomocnik Jarosław Chałas, radca prawny

Materiał z TVN – zarzuty wobec Nitrochem S.A.

1. Oczyszczalnia miejska w Bydgoszczy wykryła w ściekach z NITRO-CHEM S.A.  TNT (trinitrotoulen).

Nie poinformowano nas o miejscu poboru prób. Być może zostały one dokonane z osadów znajdujących się w Centralnym Zbiorniku Uśredniającym na terenie oczyszczalni CHEMWIK lub z sieci kanalizacyjnej, gdzie osady gromadziły się przez dekady.

2. TNT, DNT i inne materiały wybuchowe wykryto również w wodach gruntowych na osiedlu Łęgnowo.

Nie mamy takiej wiedzy. Produkcja trotylu na okolicznych terenach prowadzona jest od czasu II wojny światowej. Odniesiemy się do wyników po poznaniu szczegółów. W grę wchodzić mogą również np. niemiarodajność próby, stosowana analityka, niepewność pomiaru, lokalizacja, oznaczanie prób. Wszystko to świadczyć może o historycznych źródłach ewentualnych zanieczyszczeń.

3. Nitrochem został pod koniec września poinformowany o wynikach badań. Oczyszczalnia zażądała zaprzestania odprowadzania do kanalizacji ścieków zawierających DNT i TNT.

Dotarło do nas żądanie CHEMWIKU. Wyników badań nie otrzymaliśmy. Gospodarka ściekowa Zakładów Chemicznych NITRO-CHEM S.A. w pełni odpowiada wszelkim normom i przepisom prawa w tym zakresie. Ścieki przemysłowe odprowadzane z zakładu podczyszczane są do poziomu określonego jak dla ścieków komunalnych.

4. Spółka twierdzi, że nie zna wyników badań przeprowadzonych przez oczyszczalnię. Nie wpuszcza także (od kiedy?) kontrolerów z Chemwiku.

O wynikach badań, na które powołuje się TVN nie zostaliśmy poinformowani. Spółka CHEMWIK dokonuje kontroli zgodnie z umową: to jest na żądanie. Musi tylko z półgodzinnym wyprzedzeniem powiadomić nas, byśmy przygotować mogli wejście kontrolerów na teren spółki. Kontrole prowadzone sąśrednio kilka razy w miesiącu. Na przykład w maju dokonano kilkunastodniowej kontroli ciągłej trwającej 24 godziny na dobę.

(Wszystkie teksty opublikowano z niewielkimi poprawkami edytorskimi.)


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.