Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Sekretarz generalny NATO chwali Rosomaki

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 28 marca 2009

Z opóźnieniem dotarły z Afganistanu do Kwatery Głównej NATO w Brukseli zdjęcia st. chor. sztab. Roberta Suchego ilustrujące pożegnalną wizytę sekretarza generalnego Sojuszu - Jaapa de Hoopa Sheffera w bazie polskich żołnierzy w Ghazni (17 marca 2009).

Prezentacja polskiego wyposażenia i uzbrojenia drużyny piechoty zmechanizowanej

Po słowach najwyższego uznania Sheffera wobec umiejętności układania sobie przez Polaków stosunków z ludnością pusztuńską rejonu Ghazni - wyrażonych w Warszawie, podczas obchodów 10-lecia naszego członkostwa w NATO (13 marca 2009, patrz NATO w Warszawie), tym razem najwyższej rangi urzędnik Sojuszu komplementował produkt polskiej zbrojeniówki - Rosomaka. Wóz, który jeszcze niedawno był przedmiotem ostrej nagonki politycznej (Rozstrzeliwanie Rosomaka) w Polsce...

Wizytując 800 Polaków służących w Ghazni Sheffer i towarzyszący mu ambasadorowie państw NATO wysłuchali prezentacji poświęconej obecnej sytuacji bezpieczeństwa w prowincji. Zapoznali się też ze strukturą i taktyką misji wykonywanych przez Polskie Siły Zadaniowe w Islamskiej Republice Afganistanu.

Sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Sheffer w Rosomaku słucha informacji o możliwościach bojowych naszego KTO

Wyraźne ożywienie wzbudziła prezentacja sprzętu naszego kontyngentu. Szczególny podziw wzbudził Kołowy Transporter Opancerzony Rosomak. Pojazdy tego typu znakomicie chronią życie Polaków w najtrudniejszych warunkach bojowych (mimo kilku dobrze zorganizowanych prób zniszczenia pojazdów nikt nie zginął). Rosomak cieszy się wśród zbrojnej opozycji zasłużoną opinią niezniszczalnego zielonego szatana. Shefferowi zaprezentowano także taktykę użycia bsl Orbiter oraz indywidualne wyposażenie polskiej drużyny zmotoryzowanej.

Polskie bezpilotowce w orbicie zainteresowania sekretarza generalnego NATO

Istotnym punktem wizyty było spotkanie z gubernatorem prowincji Ghazni dr. Mohammadem Usmanem Usmanim, który niedawno odwiedził Polskę. Gubernator wyrażał się z uznaniem o Polakach za ich dotychczasowe zaangażowanie w działania na rzecz podniesienia poziomu bezpieczeństwa w strefie odpowiedzialności.

W składzie delegacji znaleźli się m.in. ambasadorowie Jerzy Więcław, Bogusław Winid i gen. bryg. Janusz Adamczak.

Sheffer w otoczeniu Polek w mundurach

Zdjęcia: st. chor. sztab. Robert Suchy


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.