Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ukraina utraciła 3 z 6 arsenałów strategicznych

Wypadki, Strategia i polityka, Wojska lądowe, 21 października 2018

Gazeta Zierkało niedieli podsumowała ukraińskie straty amunicji w wybuchach i pożarach arsenałów w ostatnich kilku latach. Pretekstem stał się trzeci w ciągu ostatnich 19 miesięcy pożar strategicznego magazynu amunicji – 6. Arsenału uzbrojenia w Iczni w obwodzie czernichowskim, 9 października 2018. Ukraińcy utracili w nim 95% z 69 tys. ton składowanej amunicji. A było tam m.in. 20 tys. nabojów kal. 152 mm do haubic Akacja, 9 tys. nabojów kal. 152 mm do wyrzutni Msta-S, 1300 szt. amunicji kal. 203 mm do haubic Pion i 5500 nabojów kal. 122 mm do haubic Gwozdika.

Płonący 6. Arsenał uzbrojenia w Iczni w obwodzie czernichowskim, 9 października 2018 / Zdjęcie: via informator

Od 2015 na Ukrainie doszło do 5 innych wybuchów w magazynach amunicji. 29 października 2015 wybuchł skład uzbrojenia wojsk uczestniczących w operacji na wschodzie kraju w Swatowie w obwodzie ługańskim. Utracono tam 3,5 tys. t amunicji. 23 marca 2017 w wybuchu w Bałakleju w obwodzie charkowskim zniszczeniu uległo 100 tys. t amunicji. 22 września wybuchł magazyn amunicji 56. Brygady piechoty w Nowojanisolu w obwodzie donieckim. 4 dni później doszło do wybuchu arsenału w Kalinówce koło Winnicy (Kolejny pożar składu amunicji na Ukrainie, 2017-09-28), gdzie armia utraciła 39 tys. t amunicji. 25 maja 2018 w wyniku ostrzału artyleryjskiego przeciwnika wybuchł skład 92. Brygady zmechanizowanej w Starej Nikołajewce.

Gazeta szacuje, że w pożarach i wybuchach największych arsenałów Ukraina utraciła w ciągu półtora roku 40% zapasów amunicji. W powietrze wyleciało 210 tys. t nabojów – do pistoletowych do artyleryjskich dużego kalibru, a nawet rakiety balistyczne Toczka-U. Dla porównania – w ciągu 5 lat działań wojennych na wschodzie kraju ukraińscy żołnierze i ochotnicy zużyli ok. 70 tys. t amunicji.

Po serii wybuchów i pożarów ukraińskiej armii pozostały trzy składy strategiczne. Jeden z nich to 47. Arsenał dowództwa wojsk lądowych w miejscowości Cwietocha w obwodzie chmielnickim. Pozostałe dwa to bazy artyleryjskie: 222. w Rossoszkach w obwodzie czerkaskim i 1322. w Uszomirze w obwodzie żytomierskim.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.