Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kaplan MT gotowy do produkcji

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 02 listopada 2018

Tureckie FNSS Savunma Sistemleri potwierdziło, że lekki czołg Kaplan MT, opracowany na potrzeby wojsk lądowych Indonezji, jest gotowy do produkcji seryjnej.

Tureckie FNSS Savunma Sistemleri i indonezyjskie PT Pindad mają być gotowe do rozpoczęcia produkcji seryjnej lekkiego czołgu Kaplan MT / Zdjęcie: Michał Jarocki

Przedstawiciele tureckiego przedsiębiorstwa FNSS Savunma Sistemleri mieli potwierdzić gotowość do rozpoczęcia produkcji seryjnej lekkiego czołgu Kaplan MT. Egzemplarz wozu zostanie zaprezentowany na rozpoczynających się wkrótce targach IndoDefence 2018 w Dżakarcie.

Lekki czołg Kaplan MT powstał w wyniku współpracy FNSS Savunma Sistemleri, indonezyjskiego PT Pindad i belgijskiej CMI Defence, która dostarczyła na potrzeby programu systemy wieżowe Cockerill 3105 wyposażone w 105-mm armatę gładkolufową CT-CV 105HP. Kaplan MT opracowano na potrzeby wojsk lądowych Indonezji, które poszukiwały pojazdu o odpowiednio dużej sile ognia, ale jednocześnie zdolnego do operowania w trudno dostępnych częściach kraju, gdzie dominuje wyżynne i górzyste ukształtowanie terenu, a klimat jest gorący. Indonezyjska armia chce pozyskać co najmniej 100 wozów tego typu.

Latem zakończono testy kwalifikacyjne Kaplan MT. W ich trakcie sprawdzono m.in. poziom ochrony balistycznej pojazdu i odporność na eksplozje min i improwizowanych ładunków wybuchowych, a także jego własności eksploatacyjne i siłę ognia (Ostatnie testy Kaplan MT, 2018-08-30).

Tureckie FNSS Savunma Sistemleri liczy, że rozpoczęcie produkcji i dostawy czołgów dla Indonezji pozwoli spółce na skuteczniejszą promocję swojego rozwiązania także wśród innych państw regionu. W przeszłości zainteresowanie Kaplan MT wyrażać miały siły zbrojne Bangladeszu i Filipin, które chciałyby pozyskać po 40-50 wozów tego typu (Kaplan MT na eksport?, 2018-09-11). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.