Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bahrajn zamówił 12 śmigłowców AH-1Z

Przemysł lotniczy, Przemysł zbrojeniowy, 17 listopada 2018

Podczas Bahrain International Airshow 2018 poinformowano o zawarciu przez Bahrajn kontraktu na dostawę 12 śmigłowców bojowych Bell AH-1Z Viper. Zamówienie ma być realizowane z wykorzystaniem procedur FMS (Foreign Military Sales). Według wcześniejszych informacji, kontrakt może być wart 911,4 mln USD.

Zdjęcie: USMC – GSgt Scott Dunn

W kwietniu 2018 DSCA poinformowała Kongres o możliwości sprzedaży Bahrajnowi 12 AH-1Z. Pakiet miał zawierać nie tylko śmigłowce i części zamienne do nich, ale także szkolenie obsług. Bahrajn był zainteresowany również 14 przeciwpancernymi pociskami kierowanymi Lockheed Martin AGM-114 Hellfire oraz 56 pociskami rakietowymi BAE Systems APKWS-II.

AH-1Z mają w siłach zbrojnych Bahrajnu zastąpić przestarzałe śmigłowce Bell AH-1E/F/P. Bahrajn ma ich 22, ale tylko część z tych maszyn jest sprawna. Dostawy nowych śmigłowców mają zostać zrealizowane pod koniec 2022 i na początku 2023.

Bahrajn zamówił śmigłowce AH-1Z jako drugi klient zagraniczny, po Pakistanie (USA wstrzymały dostawy dla Pakistanu, 2018-11-03). Ten pierwszy zamawiający nie otrzymał jednak w zaplanowanym terminie. Pretekstem do niewywiązania się USA ze zobowiązań wobec Pakistanu była niedostateczna – zdaniem Waszyngtonu – aktywność Pakistańczyków w zwalczaniu Talibów i innych radykalnych ugrupowań islamskich na pograniczu z Afganistanem.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.