Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

MON kupiło nowe roboty Instytutu PIAP

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 27 listopada 2018

Dzisiaj przedstawiciele IU MON oraz Instytutu PIAP podpisali umowę o dostawach do jednostek saperów 35 robotów nowego typu, o wartości ok. 80 mln zł. Zestawy będą przekazywane odbiorcom w latach 2019-2021.

W uroczystości wzięli udział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, szef IU MON gen. bryg. Dariusz Pluta oraz przedstawiciele Instytutu PIAP: dyrektor Piotr Szynkarczyk (po prawej) i zastępca dyrektora ds. inteligentnych systemów bezpieczeństwa Adam Andrzejuk. W tle przyszli użytkownicy, saperzy z brygady w Kazuniu

W poprzednich latach Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP zrealizował dostawy dla wojska 53 Lekkich Robotów Rozpoznawczych – model Robot Inżynieryjny 1507 (Dostawy Balsy zakończone, 2018-06-29). To relatywnie małe urządzenia o masie ok. 20 kg, dopełniające gamę kilku podobnych robotów. Kolejne w portfolio Instytutu są zdecydowanie większe i wymagają do przewozu specjalnie przystosowanego pojazdu.

Chcąc wypełnić tę lukę, Instytut PIAP opracował – w ramach programu badawczo-rozwojowego finansowanego spoza MON – robota PIAP RMI® o masie 95 kg. Bazując na doświadczeniach zdobytych w tym programie, wytwórca zobowiązał się do opracowania lżejszego urządzenia dla pododdziałów saperów, które mogłoby być wynoszone z dowolnego pojazdu przez dwóch żołnierzy.

Moment podpisania umowy przez gen. Dariusza Plutę i prof. Piotra Szynkarczyka

W ramach podpisanej dzisiaj umowy Inspektorat Uzbrojenia kupił 35 Robotów Patrolowo-Przenośnych (RPP), wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym, a także zestawem amunicji, pocisków i materiałów eksploatacyjnych, o łącznej wartości 80,74 mln zł. Powinny one zostać dostarczone użytkownikowi w latach 2019-2021.

Szybkie opracowanie nowego RPP jest możliwe dzięki wykorzystaniu doświadczeń z budowy dwóch klas robotów: na pierwszym planie lekki PIAP Gryf®, z tyłu średniej wielkości PIAP RMI® / Zdjęcia: Michał Likowski

RPP będą miały masę 50-75 kg i będą przeznaczone do zadań wykrywania, usuwania, podejmowania lub neutralizacji min, niewypałów i niewybuchów oraz improwizowanych urządzeń wybuchowych w ramach działań bojowych i misji stabilizacyjnych poza granicami kraju. Będzie urządzeniem sterowanym bezprzewodowo z wykorzystaniem konsoli sterowania, wyposażonym w czujniki do prowadzenia rozpoznania obrazowego obiektów i przedmiotów zapewniającego obraz wysokiej rozdzielczości niezależnie od pory roku i doby. Ponadto elementami ukompletowania robota będą urządzenia do wykrywania min, materiałów pirotechnicznych, skutków użycia broni masowego rażenia oraz toksycznych środków chemicznych, a także urządzenie do neutralizacji materiałów wybuchowych i niebezpiecznych wykorzystujące bezodrzutowy wyrzutnik pirotechniczny o zasięgu 30 m.

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.