Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

MON kupiło nowe roboty Instytutu PIAP

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 27 listopada 2018

Dzisiaj przedstawiciele IU MON oraz Instytutu PIAP podpisali umowę o dostawach do jednostek saperów 35 robotów nowego typu, o wartości ok. 80 mln zł. Zestawy będą przekazywane odbiorcom w latach 2019-2021.

W uroczystości wzięli udział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, szef IU MON gen. bryg. Dariusz Pluta oraz przedstawiciele Instytutu PIAP: dyrektor Piotr Szynkarczyk (po prawej) i zastępca dyrektora ds. inteligentnych systemów bezpieczeństwa Adam Andrzejuk. W tle przyszli użytkownicy, saperzy z brygady w Kazuniu

W poprzednich latach Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP zrealizował dostawy dla wojska 53 Lekkich Robotów Rozpoznawczych – model Robot Inżynieryjny 1507 (Dostawy Balsy zakończone, 2018-06-29). To relatywnie małe urządzenia o masie ok. 20 kg, dopełniające gamę kilku podobnych robotów. Kolejne w portfolio Instytutu są zdecydowanie większe i wymagają do przewozu specjalnie przystosowanego pojazdu.

Chcąc wypełnić tę lukę, Instytut PIAP opracował – w ramach programu badawczo-rozwojowego finansowanego spoza MON – robota PIAP RMI® o masie 95 kg. Bazując na doświadczeniach zdobytych w tym programie, wytwórca zobowiązał się do opracowania lżejszego urządzenia dla pododdziałów saperów, które mogłoby być wynoszone z dowolnego pojazdu przez dwóch żołnierzy.

Moment podpisania umowy przez gen. Dariusza Plutę i prof. Piotra Szynkarczyka

W ramach podpisanej dzisiaj umowy Inspektorat Uzbrojenia kupił 35 Robotów Patrolowo-Przenośnych (RPP), wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym, a także zestawem amunicji, pocisków i materiałów eksploatacyjnych, o łącznej wartości 80,74 mln zł. Powinny one zostać dostarczone użytkownikowi w latach 2019-2021.

Szybkie opracowanie nowego RPP jest możliwe dzięki wykorzystaniu doświadczeń z budowy dwóch klas robotów: na pierwszym planie lekki PIAP Gryf®, z tyłu średniej wielkości PIAP RMI® / Zdjęcia: Michał Likowski

RPP będą miały masę 50-75 kg i będą przeznaczone do zadań wykrywania, usuwania, podejmowania lub neutralizacji min, niewypałów i niewybuchów oraz improwizowanych urządzeń wybuchowych w ramach działań bojowych i misji stabilizacyjnych poza granicami kraju. Będzie urządzeniem sterowanym bezprzewodowo z wykorzystaniem konsoli sterowania, wyposażonym w czujniki do prowadzenia rozpoznania obrazowego obiektów i przedmiotów zapewniającego obraz wysokiej rozdzielczości niezależnie od pory roku i doby. Ponadto elementami ukompletowania robota będą urządzenia do wykrywania min, materiałów pirotechnicznych, skutków użycia broni masowego rażenia oraz toksycznych środków chemicznych, a także urządzenie do neutralizacji materiałów wybuchowych i niebezpiecznych wykorzystujące bezodrzutowy wyrzutnik pirotechniczny o zasięgu 30 m.

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.