Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

VIS 100 dla WP

Wojska lądowe, Obrona terytorialna, Przemysł zbrojeniowy, 06 grudnia 2018

Około 20 tys. szt. 9-mm pistoletów samopowtarzalnych VIS 100 produkowanych przez Fabrykę Broni Łucznik – Radom trafi do wyposażenia Wojska Polskiego. Dostawy rozpoczną się już w przyszłym roku. Dzięki nowemu kontraktowi możliwe będzie stopniowe ujednolicanie uzbrojenia indywidualnego żołnierzy z jednoczesnym wycofywaniem z eksploatacji przestarzałych pistoletów wojskowych kal. 9 mm Makarow.

Symboliczny certyfikat zmiany nazwy pistoletu PR-15 Ragun na VIS 100 / Zdjęcie : FB Łucznik

Nazwa VIS 100 nawiązuje do pistoletu wz. 35 VIS produkowanego przez Fabrykę Broni w l. 1936-1939, a liczba 100 jest odniesieniem do wprowadzenia broni w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Pistolet jest wynikiem rozwijanej od 2013 konstrukcji PR-15 Ragun i stanowi element indywidualnego systemu walki Tytan.

Podpisaliśmy umowę z zakładami Łucznik w Radomiu na dostawę dla Wojsk Obrony Terytorialnej 20 tys. pistoletów Ragun. Aby uczcić ten wyjątkowy rok, zdecydowałem o nadaniu tej broni nazwy VIS 100, która nawiązuje do chlubnych, przedwojennych tradycji – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas ogłoszenia decyzji o dostawie nowej broni. Szef resortu wręczył też dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesławowi Kukule symboliczny certyfikat zmiany nazwy pistoletu.

Jesteśmy dumni, że w rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości przez nasz kraj podpisaliśmy kontrakt na dostawę pistoletów VIS 100 dla Wojska Polskiego. Pistolet ten jest ukoronowaniem projektów rozwojowych realizowanych przez naszą spółkę – podkreślił prezes zarządu Fabryki Broni Adam Suliga.

Dostawy uzbrojenia rozpoczną się w drugiej połowie 2019, a ostatnie partie trafią do wyposażenia SZ RP w 2022. W WOT szkoleniem ogniowym z użyciem nowego pistoletu zostaną objęte całe stany osobowe, jednak trafi on do wyposażenia kadry dowódczej i żołnierzy o wybranych specjalnościach (Legendarny VIS wraca na rynek, 2018-11-27).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.