Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Testowy F-35 za 150 mln USD

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 21 kwietnia 2009

Holenderski wiceminister obrony, Jack de Vries, w liście skierowanym do parlamentarzystów, ujawnił, że cena testowego F-35, który ma zakupić ten kraj, wynosi prawie 114 mln Euro, w cenach z 2008. To 148 mln USD, według bieżących kursów walut.

Testowe F-35 mogą kosztować Holendrów po ok. 150 mln USD na egz. W odniesieniu do ceny seryjnych samolotów, ciągle nie ma oficjalnych szacunków producenta. Przewidywania budżetowe Pentagonu mówią o ok. 98 mln, Gen. Charles R. Davis, były szef programu Joint Strike Fighter, twierdzi, że będzie to 80-90 mln (bez kosztów dodatkowych), a europejscy analitycy mówią o sumie ponad 100 mln USD... / Zdjęcie: Lockheed Martin

Według dostępnych do tej pory informacji, ostateczna cena seryjnych F-35 nie została ustalona, a dokładne dane na ten temat mają być określone dopiero w 2012 (zobacz: Holendrzy w Fort Worth). Także Brytyjczycy, którzy pozyskają pierwsze 3 testowe Lightningi II w latach 2011-2012, jedynie szacują ich koszt na 366 mln USD.

Podobne problemy dotyczyły transakcji holenderskiej. Kraj ten prawdopodobnie pozyska 2 egz. prototypowe, przeznaczone do prób (zobacz: Holendrzy wahają się z decyzją), jednak przedstawiciele rządu nie udzielali do tej pory informacji o kosztach ewentualnej transakcji. Spowodowało to nawet żądanie opozycji - popierane przez część koalicji - rozpisania formalnego przetargu dla poznania ceny oferty Lockheed Martina.

Właśnie z tego powodu, na dwa dni przed oczekiwanym na 22 kwietnia głosowaniem w sprawie wyrażenia zgody na zakup egz. testowych (jednego w tym, drugiego w przyszłym roku), resort obrony podał posłom cenę prototypowych F-35.

Według informacji wiceministra Jacka de Viresa, koszt jednego samolotu wynosi ok. 110 mln Euro, w cenach z 2007. W cenach z 2008 wartość ta wzrasta do 113,9 mln Euro, co odpowiada 137,2 mln USD, biorąc pod uwagę kurs euro do USD na poziomie 0,83. Tymczasem obecny kurs to 0,77, co oznacza, że jeden samolot może kosztować 147,9 mln USD.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra