Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kraby dla 5. Lpa

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 26 marca 2019

5. Lubuski pułk artylerii przyjął do wyposażenia pierwsze seryjne samobieżne armatohaubice Krab. Uroczysty apel odbył się na placu ćwiczeń jednostki, w obecności Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Jarosława Miki i Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka. Po zakończonych uroczystościach odbył się pokaz dynamiczny bojowego działania wyrzutni rakietowych WR-40 Langusta i sah Krab.

Pokaz dynamiczny bojowego działania sah Krab / Zdjęcie: HSW

W ramach dostaw elementów wchodzących w skład 1. baterii 2. Dywizjonowego Modułu Ogniowego Regina, przekazanych zostało 8 155-mm sah Krab, 1 wóz dowódczo-sztabowy dowódcy dywizjonu artylerii, 3 wozy dowódcze dowódcy baterii/plutonu artylerii, 2 wozy amunicyjne i 1 warsztat remontu uzbrojenia i elektroniki. 

Jak poinformował zgromadzonych szef MON kolejne baterie trafią do wyposażenia 5. Lpa w połowie i pod koniec bieżącego roku, tworząc drugi dywizjon artylerii wyposażony w Kraby. DMO Regina składa się z 24 sah Krab oraz 18 pojazdów dowodzenia i logistyki (2 wozów dowódczo-sztabowych, 9 wozów dowódczych, 6 amunicyjnych oraz wozu remontu uzbrojenia i elektroniki). Pierwszy [DMO Regina] już wchodzi w skład 16. Dywizji Zmechanizowanej. W Hucie Stalowa Wola zamówione są już kolejne 3 DMO. Do 2024 Wojsko Polskie będzie dysponowało 5 DMO Regina – dodał min. Błaszczak (Seryjny DMO Regina wyruszył z HSW, 2019-03-18).

155-mm sah Krab jest przeznaczona do obezwładniania i niszczenia: baterii artylerii i artylerii rakietowej, stanowisk dowodzenia, węzłów łączności i umocnień terenowych, pododdziałów czołgów zmechanizowanych i zmotoryzowanych we wszystkich położeniach i rodzajach działań bojowych, środków pancernych i opancerzonych w głębi ugrupowań przeciwnika oraz ogniem na wprost oraz obiektów wsparcia logistycznego. Jej szybkostrzelność wynosi, przy ogniu intensywnym, 6 strz./min, a maksymalna donośność to 40 km.

Wyposażenie Kraba to m.in. bardzo precyzyjny system nawigacji inercyjnej wspomaganej wojskowym GPS (z modułem SAASM), zaawansowany system kierowania ogniem, instalacja filtrowentylacji, nowoczesny, cyfrowy system łączności wewnętrznej i zewnętrznej, instalacja przeciwpożarowa i tłumienia wybuchu, dzienne i nocne przyrządy obserwacyjne kierowcy i dowódcy, system ostrzegania i samoosłony pojazdu, który wykrywa opromieniowanie z dalmierzy lub oświetlaczy laserowych oraz umożliwia automatyczne postawienie zasłony dymnej w kierunku, z którego nastąpiło opromieniowanie, celownik do strzelania na wprost, radar balistyczny i agregat prądotwórczy. Krab jest wyposażony także w 12,7-mm km i wyrzutnię granatów dymnych (2x4).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.