Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Izraelski pojazd rozbił się na Księżycu

Astronautyka, Strategia i polityka, 12 kwietnia 2019

Wczoraj wieczorem, o 22:25 czasu izraelskiego (19:25 UTC), po 7 tygodniach od startu, prywatny pojazd kosmiczny Beresheet próbował wylądować na powierzchni Księżyca. Próba okazała się nieudana. Według wstępnych ustaleń, zawiódł główny silnik lądownika. Kontakt z sondą został zerwany, gdy znajdowała się ona ok. 150 m nad powierzchnią Księżyca.

Jeden z ostatnich obrazów przekazanych wczoraj przez kamerę zainstalowaną na SpaceIL Beresheet, z wysokości ok. 20 km nad powierzchnią Księżyca / Zdjęcie: SpaceIL – IAI

Pomysłodawcą i głównym prywatnym sponsorem projektu Beresheet – poprzez organizację non-profit SpaceIL – był Morris Kahn (największe środki przekazał rząd Izraela). Pojazd zbudowała państwowa korporacja – Israel Aerospace Industries (IAI. Celem misji było wykonanie zdjęć i przeprowadzanie różnych eksperymentów, m.in. z użyciem magnetometru i retroreflektora laserowego. Pojazd przewoził kapsułę czasu z ponad 30 milionami stron danych, w tym kopię angielskiej Wikipedii, rysunki dziecięce, Torę, wspomnienia osoby ocalonej z Holokaustu i zapis hymnu Izraela.

Beresheet wystartował 22 lutego 2019 z przylądka Canaveral na Florydzie na szczycie rakiety nośnej SpaceX Falcon 9. Sonda trzykrotnie okrążyła Ziemię, po czym skierowała się w stronę Księżyca. 4 kwietnia weszła na jego orbitę. Po dwukrotnym okrążeniu Księżyca miała wylądować na Morzu Jasności na jego północnej półkuli.

Izrael miał nadzieję stać się czwartym krajem, którego pojazd wyląduje na Księżycu. Byłoby to też pierwsze w dziejach takie przedsięwzięcie prywatne. Do tej pory udanych lądowań na Księżycu dokonały tylko pojazdy rządowych agencji kosmicznych z ZSRS, USA i ChRL (Pierwsza izraelska misja na Księżyc, 2019-02-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.