Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Tu-22M3M z tankowaniem w powietrzu

Przemysł zbrojeniowy, Przemysł lotniczy, Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 03 czerwca 2019

Trwają testy fabryczne prototypu zmodernizowanego bombowca strategicznego o zmiennej geometrii skrzydeł Tu-22M3M. W stosunku do Tu-22M3 samolot ma w 80% wymienione wyposażenie wewnętrzne, w tym systemy sterowania, kompleks walki radioelektronicznej i radiolokator. Najważniejszą zmianą widoczną z zewnętrz jest zaś zainstalowanie sondy do pobierania paliwa w locie.

Rosjanie twierdzą, że modernizacja Tu-22M3M, a w szczególności zwiększenie zasięgu, nie narusza postanowień Traktatu o ograniczeniu zbrojeń strategicznych z 2010 (New Strategic Arms Reduction Treaty, New START). Z dokumentu przesłanego do senatu USA w grudniu 2018, do którego dotarł Wall Street Journal, wynika, że zmodernizowany samolot będzie miał zasięg mniejszy niż 8 tys. km, a zasięg pocisków samosterujących z głowicami jądrowymi, w które będzie uzbrojony, nie będzie przekraczać 600 km. Zasięg Tu-22M3 wynosi 6 tys. km (promień działania – do 2,5 tys. km), a strategiczne Tu-160 i Tu-95MS – uzupełniając paliwo w locie – mogą lecieć na odległość 12-15 tys. km.

Zmodernizowane bombowce strategiczne o zmiennej geometrii skrzydeł Tu-22M3M będą wyposażane nie tylko w nową awionikę, ale także m.in. sondy do pobierania paliwa w locie / Zdjęcie: TV Zwiezda

Warto zauważyć, że w kontekście New START osiągi Tu-22M3M nie mają istotnego znaczenia, bo Traktat obowiązuje do lutego 2021. Tymczasem pierwsze seryjnie zmodernizowane samoloty wejdą do uzbrojenia po tym terminie. WKS FR dysponują obecnie ponad 100 Tu-22M3. Sondy do tankowania w powietrzu zostały z nich zdemontowane w 1979, po zawarciu z USA traktatu ograniczającego zbrojenia strategiczne (SALT II).

Niedawno okazało się, że w modernizacji Tu-22M3 bierze udział nie tylko przemysł rosyjski, ale i białoruski. Na wystawie MILEX 2019 w Mińsku zaprezentowano m.in. elektrooptyczny celownik bombardierski ST-22-1 z OAO Peleng. Taki właśnie celownik zamontowano w prototypie Tu-22M3M (Tu-22M3M oblatany, 2018-12-30).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.