Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowa funkcja Spice-250

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 10 czerwca 2019

Spółka Rafael Advanced Defense Systems poinformowała, że z powodzeniem przetestowała i zademonstrowała nową funkcję automatycznego rozpoznawania celów (ang. Automatic Target Recognition) przez bombę szybującą Spice-250.

 F-16I Sufa uzbrojony w bomby Spice-250 / Zdjęcie: Rafael

Bomba Spice-250 ma masę 113 kg, w tym 75-kg głowicą penetrującą lub burzącą. W pamięci jej komputera sterującego można zapisać 100 opcjonalnych celów w danym obszarze, atakowanych przy użyciu różnych algorytmów, zależnie od sytuacji taktycznej. Naprowadzanie bomby odbywa się przy pomocy układu INS/GPS w początkowej fazie lotu, a następnie przy pomocy głowicy optoelektronicznej / termowizyjnej.

Według producenta rozwiązanie takie zapewnia to dokładność trafienia mniejszą niż 3 m, dobrą identyfikację celu i uniemożliwia zakłócenie sygnału GPS. Możliwe jest także zarejestrowanie obrazu celu tuż przed trafieniem.

Zasięg Spice-250 wynosi 100 km. Po zrzucie z samolotu bomba porusza się lotem szybowym, z rozłożonymi skrzydłami i może automatycznie namierzać cel, także ruchomy, dzięki algorytmom optoelektronicznego dopasowywania obrazów. 

Funkcja automatycznego rozpoznawania celów, wykorzystująca zaawansowane technologie sztucznej inteligencji i techniki głębokiego uczenia się, stanowi przełom technologiczny, umożliwiając Spice-250 skuteczne poznanie określonych cech celu przed uderzeniem. Pilot wybiera podczas lotu rodzaj celu, który ma zostać zaatakowany i przydziela cel każdej bombie.

Spice-250 zrzucana jest w pobliżu celów, wykorzystując swój układ INS do wstępnej nawigacji. Gdy zbliża się do obszaru celu, używa trybu ATR do wykrywania i rozpoznawania celów. Każda bomba namierza wstępnie zdefiniowany cel, autonomicznie lub z pomocą człowieka, ze wspomaganiem przez algorytm ATR. Daje to użytkownikowi zdolność do wykonywania autonomicznych i precyzyjnych uderzeń przeciwko róznym typom celów, przy bardzo małych stratach pobocznych.

Spice-250 przenoszona jest na poczwórnych belkach uzbrojeniowych. Użytkownikami tego typu uzbrojenia są wojska lotnicze innych krajów, m.in. izraelskie Hejl HaAvir (Spice 250 już w służbie, 2013-05-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra