Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Irańczycy pokazali szczątki RQ-4 BAMS-D

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 21 czerwca 2019

Irański Korpus Strażników Rewolucji zaprezentował szczątki zestrzelonego wczoraj amerykańskiego bsl RQ-4N BAMS-D. Ma to potwierdzać, że samolot znajdował się w przestrzeni powietrznej Iranu. Prawdopodobnie szczątki zostały wyłowione z wody. Z prezentacji wynika, że bezzałogowiec został całkowicie rozbity.

Szczątki wraku amerykańskiego bsl RQ-4N BAMS-D N-2 BuNo 166510, demonstrowane przez dowódców Irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji / Zdjęcie: iribnews

Rozpoznawczy bsl RQ-4N BAMS-D (Broad Area Maritime Surveillance-Demonstrator) to prototyp N-2 BuNo 166510, który był testowany podczas rozwoju MQ-4C Triton dla US Navy. Przyleciał on do bazy Al Dhafra w ZEA 15 czerwca 2019, jako Triton 2. Został zestrzelony 20 czerwca o 04:05 czasu lokalnego (23:35 GMT) nad Cieśniną Ormuz u wybrzeży Iranu, nad jego wodami terytorialnymi.

Prezentacja trasy zestrzelonego przez Irańczyków amerykańskiego bsl RQ-4N BAMS-D N-2 BuNo 166510, po starcie z bazy Al Dhafra w ZEA (po lewej) / Zdjęcie: tasnimnews

MQ-4C Triton zbudowany na bazie płatowca RQ-4 jest zupełnie inaczej wyposażony w sprzęt rozpoznawczy. Jego podstawę stanowi radiolokator aktywny AN/ZPY-3 (MFAS). MQ-4C może współpracować z samolotami P-8A Poseidon, przekazując w czasie rzeczywistym FMV (Full Motion Video).

Irański pocisk przeciwlotniczy Sayyad SD2C po opuszczeniu wyrzutni kompleksu 3-Khordad leci w kierunku amerykańskiego bsl

Bsl BAMS-D N-2 BuNo 166510 przylatywał w ostatnich latach do bazy Al Dhafra co najmniej dwa razy. 12 grudnia 2017 jako Triton 4 i 13 maja 2018 jako Triton 2. Po zakończeniu misji wracał do Patuxent River. Bsl operował w składzie VX-20 Squadron US Navy.

Spadający amerykański bezzałogowiec sfilmowany przez kamerę podczerwoną przepływającego w pobliżu okrętu

Amerykański bezzałogowiec został zestrzelony przez pocisk irańskiego kompleksu 3-Khordad (Sevom Khordad). Według różnych źródeł, ma on zasięg 100-200 km. Kompleks jest uzbrojony w pociski Sayyad 2, które powstały na bazie konstrukcji amerykańskich Raytheon RIM-66.

Kompleks 3-Khordad uzbrojony w pociski Sayyad SD2C. Jeden z takich pocisków zestrzelił amerykański bsl

Stan szczątków wskazuje na to, że pocisk, który zestrzelił bsl US Navy, był uzbrojony w głowicę odłamkową. Irańskie media pokazały chwilę wystrzelenia pocisku z wyrzutni. Wyrzutnia była uzbrojona w 3 pociski (Iran zestrzelił MQ-4C US Navy, 2019-06-20).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.