Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Sosna-U z nową osłoną na T-72B3

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 01 sierpnia 2019

Rosjanie wyeliminowali najsłabszy punkt modernizowanych setkami do standardu T-72B3 czołgów podstawowych, które stanowią obecnie trzon bojowy formowanej od 2014 – 1. Armii Pancernej Gwardii. W rosyjskich wojskach lądowych i w piechocie morskiej służy obecnie ponad 1300 wozów zmodernizowanych do standardu T-72B3. 

Pierwsze zdjęcie T-72B3 z automatycznie uchylanymi skrzydłowymi osłonami pancernymi optyki systemu celowniczego Sosna-U / Zdjęcie: Otwaga.ru 

Czołgi T-72B3 w procesie modernizacji zostały wyposażone w uniwersalny dzienno-nocny wielokanałowy system celowniczy Sosna-U z kamerą termalną Thalesa – Catherine (produkowanej z licencji francuskiej w Rosji od 2009), z charakterystyczną kopułą po lewej stronie wieży. Sosnę-U opracowały wspólnie białoruskie OAO Peleng i Wojskowe Zakłady Optyczno-Mechaniczne z Wołogdy. Zewnętrzną, wystającą nad wieżę część optyczną Sosny-U umieszczoną w kopule pancernej – od przodu chroni przed uszkodzeniami i ewentualnym ostrzałem centymetrowa płyta pancerna, zawieszona na 4 śrubach. W czasie ćwiczeń przemarszów i parad spełnia ona znakomicie swoje zadanie. Kiedy czołg wchodzi do walki i Sosna-U jest niezbędnie konieczna – należy ręcznie, a więc na zewnątrz wieży, w obliczu ewentualnego ognia przeciwnika – odkręcić owe śruby i odsunąć niemal stałą pancerną osłonę optyki.

Masowo modernizowane w Rosji T-72B3 z zaślepioną płytą pancerną optyką Sosny-U / Zdjęcie: Otwaga.ru

Zmodernizowane T-72B3 były testowane w warunkach bojowych w Syrii. Uwagę zwraca zaimprowizowana pudełkowa osłona wielokanałowego celownika Sosna-U –  zapewne polowa modyfikacja  / Zdjęcie: Wojennyje Matieriały

Od kilku już lat taka konfiguracja osłony pancernej Sosny-U stała się przedmiotem krytyki w Rosji. Na rosyjskich portalach wojskowych pytano, czy ktoś to wszystko dobrze przemyślał i czy dowódcy zdają sobie sprawę, że w ten sposób obezwładnia się stosunkowo niezły system celowniczy czołgów T-72B3. Dyskusja się toczyła, a na kolejnych moskiewskich defiladach paradowały wozy elitarnych jednostek pancernych z zaślepionymi oknami Sosen-U. Wydaje się, że dopiero bojowe testy różnych typów czołgów rosyjskich wysłanych do Syrii, w tym także zmodernizowanych T-72B, zmieniły podejście do sprawy demontażu osłon optyki Sosny-U na wieżach T-72B3.

Płyta pancerna ochraniająca optykę Sosny-U wisi na 4 masywnych wkrętach, które należy ręcznie usunąć przed walką i przestawić płytę przesuwając ją w lewo … / Zdjęcie: Wojennoje Obozrienije

Tak wygląda optyka Sosny-U po ręcznym przesunięciu chroniącej ją płyty pancernej i jej przestawieniu w lewo / Zdjęcie: Narod.ru

Pod koniec lipca media rosyjskie obiegły pierwsze zdjęcia czołgów T-72B3 ze zmodyfikowanym system osłony optyki Sosny-U. Zamiast przyśrubowanej niemal na stałe płyty zastosowano nowoczesne rozwiązanie – automatycznie uchylane do walki pancerne drzwiczki, jak w wozach zachodnich. I zamykane w czasie przemarszów. Ta pozorna drobnostka oceniana jest przez rosyjskich ekspertów jako istotna eliminacja pięty achillesowej odmłodzonych czołgów, które służyć mają do momentu wprowadzenia do linii wozów nowej generacji (T-72B3 z dodatkowymi osłonami, 2017-03-25).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.