Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Demonstratory programu Carmel

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 05 sierpnia 2019

4 sierpnia na poligonie izraelskich wojsk pancernych na Pustyni Negev zaprezentowano wysokiej rangi wojskowym i decydentom Państwa Hebrajskiego oraz obserwatorom z USA trzy demonstratory technologii wozu bojowego przyszłości – efekt programu Carmel.

Demonstracyjny pojazd Rafaela ...

Trzy korporacje izraelskie – niezależnie od siebie otrzymały kontrakty na przygotowanie i przedstawienie w warunkach zbliżonych do bojowych swoich rozwiązań, które mogą wejść do programu wozu Carmel: prywatna Elbit Systems oraz państwowe Israel Aerospace Industries i Rafael. Ich rozwiązania uznano za perspektywiczne żądając przede wszystkim ograniczenia załogi przyszłościowego wozu bojowego do dwóch osób, zapewnienia im wsparcia za pomocą sztucznej inteligencji oraz nieograniczonej świadomości sytuacyjnej i maksymalnego zasobu informacji bojowych dostępnych w całkowicie zamkniętej i specjalnie chronionej kapsule operacyjnej. 

... i jego wnętrze z dwuosobową załogą

Przez cały lipiec na doświadczalnym polu walki imitującym działania bojowe w terenie zurbanizowanym testowano systemy trzech pojazdów – Elbitu, IAI oraz Rafela. Finałem był pokaz 4 sierpnia. Przy czym każda z korporacji nieco inaczej podeszła do postawionych jej wymagań. Kabina załogowa wozu Rafaela wyposażona była w tzw. transparentny pancerz, czyli wyświetlacze rzutujące dookólny panoramiczny obraz zewnętrznej przestrzeni z zaznaczonymi na nim pojawiającymi się na żywo informacjami bojowymi, zagrożeniami i celami do zniszczenia.

Wóz Elbitu ...

Podobne ścianowe wyświetlacze dookólnego obrazu panoramicznego z zastosowanie technologii robotycznych i specjalnego sterującego systemami uzbrojenia uchwytu, takiego, jak w grach telewizyjnych – zastosowała IAI. Elbit tymczasem użył do zapewnienia nieograniczonego pola obserwacji załodze swojego nowego hełmu – Iron Vision See-Through Helmet Mounted Display – bazującego na rozwiązaniach izraelskiego hełmu dla pilota samolotu F-35I Adir z elementami sztucznej inteligencji, które mają przyspieszyć i wspomóc decyzje operacyjne dwuosobowej załogi.

... i jego załogant z hełmem Iron Vision

Wszystkie pojazdy bez względu, jakie tymczasowe podwozia w nich zastosowano napędzane były za pomocą układów hybrydowych, wyposażone w kilka różnych radiolokatorów i systemy aktywnego kamuflażu, których jednak do końca nie ujawniono. Pewne jest, że to pierwsze publiczne podejście do izraelskiego wozu bojowego przyszłości na razie niczego nie przesądza. Pojazd nie nabrał jeszcze ostatecznego kształtu, ani nie wyposażono go w docelowe rodzaje uzbrojenia.

Pojazd IAI bazuje na dobrze znanym podwoziu transportera, ...

Nie wiadomo, czy nie dojdzie do integracji trzech izraelskich podmiotów przemysłowych pracujących nad projektem wozu przyszłości Carmel w spójny zespół, jak planowano 3 lata temu otwierając projekt. Udział Amerykanów w niedzielnym pokazie może sugerować potencjalny wkład finansowy USA w całym przedsięwzięciu – na podobieństwo projektu przeciwpocisków systemu Arrow, tym razem jednak z wyraźnym przełożeniem na program przyszłych wozów bojowych sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych (Carmel – wizja nowej izraelskiej platformy pancernej, 2017-05-20).

 ... jednak jest to tylko rozwiązanie tymczasowe, ważna jest bowiem jego wektronika i systemy robotyczne / Wszystkie zdjęcia: MO Izraela


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.