Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Bomby Mk 82 przekazane Siłom Powietrznym

Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, 27 sierpnia 2019

Pierwszych 100 bomb Mk 82 polskiej produkcji przekazano Siłom Powietrznym RP.  Ich nosicielami będą wielozadaniowe samoloty bojowe F-16C/D Block 52+. Bomby lotnicze Mk 82 kupowane były dotychczas od zagranicznych dostawców. W lipcu br. ich linię produkcyjną uruchomiły należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Zakłady Chemiczne NITRO-CHEM z Bydgoszczy.

Bomba lotnicza ogólnego przeznaczenia Mk 82 jest najpopularniejszą bombą stosowaną jako uzbrojenie samolotów F-16/ Zdjęcie: NITRO-CHEM

Z zakładu wyjechało już pierwszych 100 bomb Mk 82 dla SP. Zgodnie z zamówieniem jeszcze w roku wojsko odbierze kolejnych 100 bomb tego typu krajowej produkcji, a w 2020 – dodatkowych 200 sztuk. 

Nowa linia technologiczna w bydgoskich zakładach chemicznych to przykład sukcesywnie realizowanej strategii polonizacji uzbrojenia będącego w wyposażeniu naszej armii.  Rozwój krajowej produkcji i związana z tym niezależność w zakresie dostaw wpływają bezpośrednio na wzrost bezpieczeństwa państwa – mówi wiceprezes Zarządu PGZ Sebastian Chwałek.

Bomby MK82 używane są przez niemal wszystkie wojska państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Liczymy więc nie tylko na dostawy dla naszej armii, ale również możliwość eksportu polskich bomb na rynki zagraniczne – komentuje prezes NITRO-CHEM Krzysztof Kozłowski (Nowa inwestycja Nitro-Chem, 2018-06-26).

Bomba lotnicza ogólnego przeznaczenia Mk 82 jest najpopularniejszą bombą stosowaną jako uzbrojenie samolotów F-16. Służy do niszczenia lub obezwładniania celów stacjonarnych na ziemi i wodzie. Uzbrojona ma 2,2 metra długości i średnicę 27,3 cm. Jej masa to 227 kg, z czego 87 kg stanowi materiał wybuchowy – może nim być np. trotyl lub tritonal (kompozycja trotylu i proszku aluminiowego).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.