Spółka Iceye ogłosiła, że dwa satelity wyposażone w radar z syntetyczną aperturą, wystrzelone w lipcu br., zakończyły fazę prób i są gotowe do komercyjnego dostarczania zobrazowań klientom. Znajdujące się w tej chwili na orbicie okołoziemskiej trzy satelity Iceye pozwalają na dostarczanie odbiorcom zarówno zdjęć jak i świadczenie usług związanych z analizą danych pochodzących z obserwacji Ziemi. Do końca tego roku Iceye planuje wystrzelenie kolejnych dwóch urządzeń.
Konstelacja satelitów Iceye stanie się wkrótce największą tego typu na świecie. Oprócz zapewnienia naszym klientom coraz szerszego i szybszego dostępu do danych, nadal rozwijamy i wdrażamy nowe rozwiązania dla naszych kolejnych satelitów – powiedział Rafał Modrzewski, prezes i współzałożyciel Iceye.
Iceye udostępniło niedawno zdjęcie radarowe bardzo wysokiej rozdzielczości, wykonane w tzw. trybie Spotlight. Fińskie przedsiębiorstwo pokazało również pozyskane za pomocą obu nowych satelitów zdjęcia, wykonane w odstępie zaledwie kilku minut od siebie, demonstrujące możliwości wykrywania zmian zachodzących w bardzo krótkim czasie. Tworzona przez Iceye konstelacja satelitów pozwoli na obserwację dowolnego punktu na Ziemi z niespotykaną do tej pory częstotliwością wynoszącą w niektórych przypadkach jedynie kilka godzin (Iceye otwiera biuro w Polsce, 2017-10-16).