Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Holenderskie F-16 w Chile w 2010

Lotnictwo wojskowe, 26 maja 2009

Holenderski wiceminister obrony poinformował parlamentarzystów o finalizowaniu transakcji sprzedaży 18 samolotów F-16AM/BM MLU do Chile. Maszyny trafią do odbiorcy w 2010.

Transakcja zwiększy liczbę chilijskich szesnastek z 28 do 44 egz. W 2002 władze w Santiago zakupiły w USA 10 nowych F-16C/D Block 50, a cztery lata później 18 egz. używanych F-16 MLU z Holandii (na zdjęciu w czasie postoju na stołecznym Arturo Merino Benítez International Airport). Kolejna transza tych samolotów pozwoli zastąpić 16 wycofywanych obecnie F-5E/F Tiger III. Zakończy to jednocześnie proces unifikacji floty samolotów wielozadaniowych tego kraju

List do parlamentarzystów potwierdził wcześniejsze doniesienia, z października ubiegłego roku, o chęci zakupu dodatkowych szesnastek przez wojska lotnicze Chile (zobacz: Chile kupuje dalsze F-16AM/BM z Holandii).

Obecna informacja mówi jednak nie o 16, a 18 samolotach oraz ograniczonym pakiecie logistycznym, co w praktyce wyklucza pełne pokrycie zapotrzebowania na części zamienne i uzbrojenie z magazynów holenderskich. Może to być bezpośredni skutek opóźnienia decyzji o wyborze następcy F-16 (zobacz: Holendrzy wstrzymali decyzje o zakupie F-35), co w konsekwencji niesie za sobą wydłużenie okresu użytkowania starych samolotów.

Wiceminister J.G. de Vries stwierdził również, że na mocy osobnego porozumienia Holendrzy przeszkolą 75 chilijskich mechaników i instruktorów. Dostawy samolotów planowane są na 2010. Podpisanie porozumienia w tej sprawie ma nastąpić w najbliższym czasie - wszystkie kluczowe decyzje zostały już podjęte.

Wartość transakcji nie została jeszcze ujawniona. Pierwsze doniesienia z Chile mówiły o 171 mln USD za 16 maszyn. Prasa holenderska podaje jednak nieco niższą wartość - ok. 100 mln Euro za 18 egz.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.