Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Problemy z bombami jądrowymi USA w Turcji

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 16 października 2019

Amerykańskie media informują o problemach z bezpieczeństwem ok. 50 bomb jądrowych B61-3/4 w bazie Incirlik. Wiadomo, że USA przechowują je tam na własny użytek (Arsenał atomowy USA, 2019-05-01), ale mogłyby też udostępnić bomby Turcji w wypadku konfliktu, który by tego wymagał. Po rozpoczęciu tureckiego ataku na obszary zajmowane przez Kurdów w Syrii, Pentagon – po naradach z Departamentami Stanu i Energii (odpowiedzialnym za amerykańską broń jądrową) – podjął działania dla zabezpieczenia tej broni, a nawet jej wywiezienia w bezpieczniejsze miejsce.

Okazało się, że sprawa nie jest prosta. Z jednej bowiem strony Ankara domaga się pozostawienia bomb jądrowych w Incirlik, z drugiej procedury transportu takich ładunków są bardzo rygorystyczne i nie dopuszczają przewozu w warunkach nie gwarantujących pełnego bezpieczeństwa. Niektórzy analitycy twierdzą nawet, że ładunki jądrowe w tureckiej bazie stały się specyficznymi zakładnikami. – Jej usunięcie oznaczałoby koniec sojuszu Ameryki z Turcją – anonimowo podsumował sytuację doświadczony urzędnik amerykańskiej administracji.

- Misją 39. Air Base Wing w Incirlik jest zapewnienie gwarancji ciągłych operacji lotniczych dla USA, naszych sojuszników i naszych partnerów. Skrzydło pomaga chronić interesy USA i NATO na południowej flance Sojuszu – powiedziała rzeczniczka Air Force, Ann Stefanek. Trzeba dodać, że baza w Incirlik jest odpowiednio przystosowana do przechowywania broni jądrowej, co wymagało poważnych inwestycji. Nie jest jasne dokąd miałyby ewentualnie trafić bomby z tej bazy. Wiadomo jednak, że nowe miejsce musiałoby spełniać wszystkie wymagania bezpieczeństwa. To zaś może oznaczać konieczność kosztownych i czasochłonnych inwestycji.

Żołnierze Prime Nuclear Airlift Force z 62nd Airlift Wing ćwiczą w bazie McChord załadunek bomb jądrowych do samolotu transportowego C-17A / Zdjęcie: US Air Force – Capt. Casey Collier

Ewentualnym wywiezieniem bomb jądrowych z Incirlik powinien zająć się personel Prime Nuclear Airlift Force z 62nd Airlift Wing w bazie McChord. Przeznaczone do tego są specjalnie wyposażone samoloty transportowe C-17A. Możliwy jest też przewóz ładunków drogą lądową lub morską. Także w tych przypadkach trzeba zachować odpowiednie warunki bezpieczeństwa.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra