Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

CHEOPS już w Kourou

Astronautyka, 17 października 2019

Satelita CHEOPS (CHaracterising ExOPlanet Satellite), zbudowany w zakładach Airbusa w Madrycie, został wczoraj, 16 października, załadowany na pokład samolotu An-124, który dostarczył go do kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej.

Załadunek kontenera z satelitą CHEOPS i z innym satelitą Airbusa, na pokład samolotu An-124 / Zdjęcie: Airbus

CHEOPS będzie teraz przygotowywany do wystrzelenia przy pomocy rakiety nośnej Sojuz w przestrzeń pozaziemską w połowie grudnia br. Airbus odpowiada także za operacje związane z wystrzeleniem satelity w kosmos i wczesną fazą orbitowania oraz za uruchomienie urządzenia na orbicie. Następnie zarządzanie CHEOPS-em przejmie Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Satelita powstał dzięki partnerstwu ESA i Szwajcarii. Po umieszczeniu w kosmosie przez co najmniej trzy i pół roku ma obserwować i analizować planety nie należące do Układu Słonecznego (egzoplanety) podczas ich przechodzenia przed ich gwiazdami. Będzie operować na orbicie synchronicznej wobec Słońca, na wysokości 700 km nad Ziemią.

CHEOPS jest pierwszym satelitą ESA, który zbada egzoplanety. Co ciekawe, jeden z pierwszych ich europejskich badaczy, Szwajcar Michel Mayor, podczas pobytu w Madrycie w ubiegłym tygodniu dowiedział się o przyznaniu mu Nagrody Nobla z fizyki właśnie w uznaniu jego wkładu w badania nad planetami pozasłonecznymi. Michel Mayor położył podwaliny pod misję CHEOPS (Airbus gotowy do startu Cheopsa, 2019-04-04).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra