Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Solar Orbiter czeka na transport

Astronautyka, 21 października 2019

Sonda Solar Orbiter, flagowy projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), zbudowana w celu prowadzenia badań Słońca, zaliczyła testy sprawdzające jej gotowość do misji i oczekuje na transport do ośrodka lotów kosmicznych na Przylądku Canaveral na Florydzie. W lutym 2020 zostanie stamtąd wystrzelona w kosmos.

Sonda Solar Orbiter podczas testów w IABG / Zdjęcie: Airbus

Zbudowana przez Airbusa w zakładzie w Stevenage sonda szczegółowo zbada naszą gwiazdę i jej wpływ na układ słoneczny. Na jej pokładzie znajduje się zestaw przyrządów badawczych, służących do pomiaru cząsteczek, pól i fali plazmy, przez które przeleci Solar Orbiter. Jednocześnie przyrządy te posłużą do prowadzenia obserwacji powierzchni Słońca, jego zewnętrznej atmosfery, fotosfery i korony.

Od października 2018 Solar Orbiter przechodził weryfikacje w centrum testowym IABG pod Monachium. Obejmowały one sprawdzenia kompatybilności elektromagnetycznej, odporności na wibracje i próżnię termiczną, a także poprawności wysuwania paneli słonecznych i wysięgników na zewnątrz. Wszystkie testy wypadły pomyślnie.

Solar Orbiter to jedno z najtrudniejszych i najciekawszych urządzeń, jakie zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy w Stevenage. Wysłanie go tak blisko Słońca oznacza, że niektóre części statku kosmicznego muszą wytrzymać temperatury przekraczające 500°C, a inne, stale zacienione, nawet –180°C. Aby bardzo czułe przyrządy mogły mierzyć pola i cząsteczki emitowane przez Słońce, sam nosiciel musi być całkowicie niewidoczny dla przenoszonych sensorów. Wyjątkowe wymogi związane z opracowaniem tej sondy zmusiły nas do dotarcia do absolutnych granic tego, co technicznie wykonalne – powiedział Eckard Settelmeyer, szef satelitarnych projektów Airbusa.

W trakcie misji najbliżej Słońca Solar Orbiter przeleci w odległości 0,28 jednostki astronomicznej (42 mln km). To dystans mniejszy niż dzieli Słońce od Merkurego – planety położonej najbliżej naszej gwiazdy. Stąd sonda będzie mogła prowadzić długotrwałe obserwacje tego samego obszaru powierzchni Słońca i widzieć jego rejony polarne. Będzie to jedno z największych zbliżeń statku kosmicznego do Słońca. W tych warunkach światło docierające do sondy będzie 13 razy silniejsze niż to, które dociera do satelitów krążących wokół Ziemi.

 Solar Orbiter musi przetrwać intensywne promieniowanie cieplne i ochronić przed nim zestaw przyrządów, jednocześnie umożliwiając im obserwowanie Słońca. Kluczowe dla sukcesu tej niezwykłej misji są więc osłona termiczna i nowa technologia w której zostały wykonane panele fotowoltaiczne, odporne na wysokie temperatury. Aby osiągnąć odpowiednią pozycję i podnieść swoją orbitę ponad bieguny Słońca, Solar Orbiter wykona skomplikowaną serię wspomaganych grawitacyjnie przelotów obok Ziemi i Wenus.

Słońce emituje impulsy wysokoenergetycznych cząstek (ang. Coronal Mass Ejections), które mogą zakłócać systemy dystrybucji energii elektrycznej, powodować awarie komputerów, uszkadzać satelity i zagrażać astronautom. Solar Orbiter będzie obserwował je z otaczającej gwiazdę orbity eliptycznej i dostarczy dane pozwalające naukowcom lepiej zrozumieć zjawiska dziejące się na Słońcu, powodujące wspomniane gwałtowne i destrukcyjne eksplozje energii.

Solar Orbiter bazuje na tak projektach Airbusa SOHO i Ulysses, które zapewniły niezwykły wgląd w funkcjonowanie Słońca. Podobnie jak i poprzednie misje, również wyprawa Solar Orbiter dojdzie do skutku dzięki współpracy między ESA i NASA. Przewidywany czas trwania misji to prawie 8 lat (Model Solar Orbitera gotowy do prób, 2015-03-25).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.