Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kniaż Władimir wystrzelił Buławę

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 30 października 2019

MO FR poinformowało, że w ramach testów z atomowego okrętu podwodnego Kniaź Władimir proj. Boriej-A po raz pierwszy wystrzelono strategiczną rakietę balistyczną Buława. Okręt znajdował się w położeniu podwodnym. Rejon, z którego wystrzelił rakietę, ochraniały jednostki z Białomorskiej bazy Floty Północnej.

Strategiczna rakieta balistyczna Buława po starcie z atomowego okrętu podwodnego Kniaź Władimir wynurza się nad powierzchnię Morza Białego / Zdjęcie: via MO FR

Po wystrzeleniu rakieta przeleciała z Morza Białego na Kamczatkę. Tam ćwiczebne makiety głowic bojowych trafiły w wyznaczone cele. Po przeanalizowaniu danych z systemów telemetrycznych test uznano za udany.

Budowę okrętu podwodnego Kniaź Władimir rozpoczęto w stoczni Siewmasz w lipcu 2012. Wodowano go w listopadzie 2017. Okręty klasy Boriej-A mogą przenosić po 16 strategicznych rakiet balistycznych R-30 Buława-30 o zasięgu 9 tys. km uzbrojonych w jądrowe głowice bojowe o mocy po 150 kT (Dwa pociski z dwóch okrętów, 2019-08-24, Buława oficjalnie w uzbrojeniu, 2018-06-30).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.