Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Koniec dostaw zmodernizowanych Gradów

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 22 listopada 2019

Rosyjski koncern Rostiech ogłosił zakończenie dostaw wyrzutni BM-21 Grad zmodernizowanych do standardu Tornado-G. Dostawy dla Sił Zbrojnych FR rozpoczęły się w 2014.

Obecnie SZ FR eksploatują ok. 580 BM-21. Nie wiadomo jednak, ile spośród nich zostało zmodernizowanych / Zdjęcie: Rostiech

Głównym podmiotem, który przeprowadził modernizację i remonty, były zakłady w Permie. Tam również produkowane są nowe wyrzutnie BM-21 Grad i pojazdy amunicyjne. Zakłady te produkują także wyrzutnie BM-27 Uragan i BM-30 Smiercz, modernizowane obecnie do standardu Uragan-1M Tornado-S.

W ramach unowocześnienia BM-21 wyposażono w nowoczesny system kierowania ogniem, odbiornik układu nawigacji satelitarnej i automatyczny układ naprowadzania i odpalania uzbrojenia. Dzięki temu możliwe stało się znacznie szybsze zajęcie stanowiska ogniowego, naprowadzenie wyrzutni na cel i opuszczenie stanowiska ogniowego po wykonaniu zadania. Automatyzacja wyrzutni pozwoliła również na redukcję załogi z 6 do 2-3 żołnierzy. Kierowanie wszystkimi funkcjami może odbywać się z wnętrza kabiny (Tornado-G zastępują Grady, 2011-12-18).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.