Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Inscenizacja zrzutów na Wilgę

Imprezy branżowe, Historia, Lotnictwo wojskowe, 16 grudnia 2019

Na osiedlu Polanki koło Szczawy (zrzutowisko Wilga) 29 grudnia odbędzie się inscenizacja historyczna w 75. rocznicę zrzutów alianckich dla 1. PSP AK.

Inscenizacja odbędzie się w miejscu, gdzie od nocy 22/23 listopada (operacja Kazik 1) aż do nocy 28/29 grudnia 1944, były dokonywane zrzuty zasobników z lekarstwami, bronią i umundurowaniem oraz desanty skoczków spadochronowych (Cichociemnych), których podczas dwumiesięcznych operacji zrzutowych wyskoczyło i szczęśliwie wylądowało na Wildze dwunastu. Wspominaną powyżej grudniową nocą, 8 samolotów Halifax i Liberator z elitarnej polskiej 1586. Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, lecąc z włoskiej bazy lotniczej –Cassale, dokonało zrzutów zaopatrzenia. Była to ostatnia operacja tego typu na ziemiach polskich podczas II wojny światowej. Za sterami jednego z samolotów, Halifaxa nr LL118 C zasiadał mjr pil. Antoni Tomiczek. Legendarny pilot w 2008 wrócił na to miejsce, gdzie przybliżył zgromadzonym historię wydarzenia.

Od 6 lat Stowarzyszenie w ścisłej współpracy z emerytowany pilotami wojskowymi i cywilnymi, zrzeszonymi w Stowarzyszeniach: Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Kraków i Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa oraz pasjonatami lotnictwa, pilotami z Aeroklubu Podhalańskiego Nowy Sącz, Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991, jak również władzami Gminy Kamienica i OSP Szczawa, przywraca pamięć o tym już nieco zapomnianym, ale niezwykle ważnym wydarzeniu sprzed ponad 70 lat, by uczcić pamięć takich ludzi jak gen pil. Antoni Tomiczek i żołnierzy 1. PSP AK, ich współpracowników i rodzin.

Po raz pierwszy do grona organizatorów dołączyło Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa Nila w Krakowie i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Wydarzenie wspierać będą grupy rekonstrukcji historycznej: Klub Historyczny im. 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Słopnicach i Klub Historyczny im, Armii Krajowej z Olkusza. Podczas obchodów, jeśli tylko pogoda pozwoli, odbędzie się przelot samolotów i wiatrakowców.

Na ziemi będzie można obejrzeć oryginalne wyposażenie, umundurowanie i uzbrojenie, jakim posługiwali się żołnierze 1. PSP AK. Odbędą się też pokazy modeli latających i Małopolskiej Filmowej Grupy Rekonstrukcyjnej. Dzięki uprzejmości m.in. Leszka Mańkowskiego (pilota i skoczka spadochronowego) można będzie posłuchać o tym, co działo się w tym miejscu 75 lat temu, zarówno na ziemi jak i w powietrzu. Wszystko to w przepięknej górskiej scenerii pogranicza Beskidy Wyspowego i Gorców. Dla najmłodszych będzie słodka niespodzianka, a dla każdego jest zapewniony ciepły posiłek, herbata, czy kawa (75. rocznica zrzutu na Sójkę 401, 2019-07-16).

Na podstawie relacji wiceprezesa SRH 1. PSP AK Pawła Sułkowskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.