Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

75. rocznica zrzutów alianckich dla AK

Historia, Imprezy branżowe, Wojska specjalne, Lotnictwo wojskowe, 03 lipca 2019

14 lipca Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1. Pułk Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej wraz z Gminą Słopnice, Krakowskim Klubem Seniorów Lotnictwa, Stowarzyszeniem Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział w Krakowie, Aeroklubem Podhalańskim Nowy Sącz i Stowarzyszeniem Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991, organizuje inscenizację historyczną w 75. rocznicę zrzutów alianckich dla Armii Krajowej.

Zrzutowisko Armii Krajowej Sójka 401 na Dzielcu w Słopnicach (tak figurowało w meldunkach i raportach Komendy Okręgu AK w Krakowie), było niemym świadkiem wydarzeń w nocy 9/10 lipca 1944, kiedy to dwa Halifaxy z brytyjskimi załogami na pokładzie zrzuciły kilkanaście zasobników z amunicją, bronią, granatami i sprzętem saperskim.

Zrzut odebrali żołnierze Armii Krajowej z Obwodu AK Limanowa i Oddziału Partyzanckiego Wilk. Była to jedyna operacja zrzutowa jaka doszła do skutku na Dzielcu. Wcześniejsze próby stacjonującego we włoskim Brindisi brytyjskiego 148. dywizjonu, z którego wywodziły się obie załogi, skończyły się poważnymi stratami. Do bazy nie wróciła 1/3 załóg.

Podczas tegorocznej imprezy na zrzutowisku Sójka 401 swoje wyposażenie zaprezentuje Jednostka Wojskowa Nil i żołnierze z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego Kraków-Balice. Odbędą się też pokazy medycyny pola walki w wykonaniu Stowarzyszenia Ranger Survival Club i GRH 18 Kołobrzeski. Swoje prace o tematyce lotniczej wystawi malarz i rzeźbiarz Rbert Firszt, prywatnie pilot szybowcowy. Prezentować się będą także Muzeum Armii Krajowej w Krakowie i Fundacja An-2 Wiedeńczyk. Zostanie również zorganizowany konkurs wiedzy o cichociemnych. Najważniejszym elementem inscenizacji będą przelot i akrobacje samolotów i desant skoczków spadochronowych z Wiedeńczyka (Wiedeńczyk ponownie w Wiedniu, 2019-06-19).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.