Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Testy ogniowe prototypu M1299

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 10 marca 2020

6 marca na poligonie doświadczalnym Yuma przeprowadzono pierwsze strzelania prototypu amerykańskiej armatohaubicy samobieżnej M1299 kal. 155 mm. Wystrzelono po dwa pociski Excalibur i XM1113.

Pierwszy dywizjon 18 armatohaubic M1299 (jeszcze bez automatu ładowania) ma wejść do służby w 2023 / Zdjęcie: Yuma Proving Ground

Próby ogniowe zrealizowano przy użyciu tzw. Prototype 0 najnowszej armatohaubicy XM1299. Osiągnął on już poziom 7 gotowości technologicznej. Test w Yumie podzielono na dwie części. Pierwsza obejmowała strzelanie z użyciem dwóch pocisków precyzyjnych Excalibur na dystansie 65 km. Oba pociski poraziły cel z zakładaną precyzją. Następnie przeprowadzono próbę z użyciem dwóch pocisków z napędem rakietowym XM1113 RAP (Rocket-Assisted Projectile) nowej generacji, które osiągnęły dystans 65 km.

Armatohaubica M1299 wraz z nowymi typami amunicji jest opracowywana w ramach programu ERCA (Extnded Range Cannon Artillery). Nowy system artyleryjski jest oparty na podwoziu M109A7 Paladin. Na kadłubie zamontowana jest całkowicie nowa wieża z zespołem armaty M907 kal. 155 mm z lufą o długości 58 kalibrów. Uzbrojenie to ma umożliwić prowadzenie ognia na dystans 70 km, a docelowo – 100 km.

Do systemu artyleryjskiego opracowywany jest również automat ładowania. W ubiegłym roku testowano jego pomniejszony wariant mieszczący 5 naboi. Docelowe rozwiązanie ma być gotowe w 2024. Dzięki automatowi ładowania będzie można uzyskać wysoką szybkostrzelność na poziomie 10 strz./min.

M1299 będzie strzelać przy użyciu najnowszych typów amunicji. Poza eksploatowanym już Excaliburem dla armatohaubicy opracowywane są pociski XM1113. Mają on zostać wyposażone w moduły PGK (Precision Guided Kit) pozwalające osiągnąć celność trafienia ok. 10 m. Pojawiły się również informacje o pracach nad pociskiem jeszcze większego zasięgu. Będzie to amunicja podkalibrowa lub napędzana silnikiem strumieniowym. Pozwoli to strzelać na dystans 120-150 km. Zwiększenie zasięgu będzie się jednak wiązało z ograniczeniem ładunku bojowego pocisku (Testy automatu ładowania dla M1299 , 2019-08-20).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.