Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Mi-8P dla Wybrzeża Kości Słoniowej

Lotnictwo wojskowe, 02 kwietnia 2020

W połowie marca wojska lotnicze Wybrzeża Kości Słoniowej odebrały parę używanych śmigłowców pasażerskich Mi-8P, w konfiguracji do przewozu VIP-ów noszących znaki rejestracyjne (TU-VHL i TU-VHN). Wiropłaty wejdą w skład Groupe Aérien de Transport et de Liaison (Grupy lotnictwa transportowego i łącznikowego), stacjonującej na lotnisku w Abidżanie i będą wspierać działania mające na celu zapobieganie nasilaniu się pandemii Covid-19.

/ Zdjęcie: Rostiech

25 marca szef sztabu generalnego sił zbrojnych Wybrzeża Kości Słoniowej gen. Lassina Doumbia powiedział, że wojska lotnicze używają niektóre ze swoich statków powietrznych – samolotów Airbus C295W i Antonow An-26 oraz w/w Mi-8P – do ewakuacji pacjentów zarażonych SARS-CoV-2 (Ex-bułgarskie An-26B dla WKŚ, 2018-08-07).

Poprzednio rząd w Jamusukro do obsługi lotów VIP używał śmigłowca Mi-17, ale 27 listopada 2019 został on uszkodzony, po zderzeniu z Mi-24D (TU-VHR) podczas wizyty prezydenta Alassane Ouattara w Katioli. Wszyscy czterej pasażerowie Mi-24D zostali ranni, a śmigłowiec został spisany ze stanu. Mi-17 uznano na nadający się do naprawy, ale dotychczas wiropłat nie powrócił do eksploatacji.

18 marca bieżącego roku wojska lotnicze Wybrzeża Kości Słoniowej straciły kolejnego Mi-24D, który rozbił się na lotnisku w Abidżanie. Uszkodzenia śmigłowca nie były duże, a lotnicy nie doznali uszczerbku na zdrowiu i zdołali samodzielnie się ewakuować.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.