Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

FlyEye w walce z pożarami

Lotnictwo cywilne, Obrona terytorialna, 23 kwietnia 2020

Od 19 kwietnia tego roku płoną torfowiska Biebrzańskiego Parku Narodowego. To największy park narodowy w Polsce, którego powierzchnia wynosi blisko 600 km2. Tak ogromny obszar można sprawnie monitorować jedynie z powietrza (Dromadery nad Biebrzą, 2020-04-23).

FlyEye umożliwia ocenę działań gaśniczych w czasie rzeczywistym, co znacznie usprawnia działania Straży Pożarnej, a także znacząco zwiększa bezpieczeństwo strażaków uczestniczących w akcji / Zdjęcia: Grupa WB 

Wojska Obrony Terytorialnej wspierają Straż Pożarną w walce z rozprzestrzeniającym się pożarem torfowisk biebrzańskiego parku narodowego. Do lokalizowania źródeł ognia używane są bezzałogowe statki latające FlyEye, opracowane i produkowane przez spółki Grupy WB.

Płonące torfowiska w dolinie Biebrzy obejmują ponad 3000 ha bezcennego przyrodniczo terenu. Dodatkowym utrudnieniem dla kilkudziesięciu zastępów Straży Pożarnej zaangażowanych w akcję gaśniczą jest również trudny teren Biebrzańskiego Parku Narodowego. Do większości miejsc nie da się dojechać samochodem, nawet terenowym.

Ponieważ Straż Pożarna nie jest wyposażona w nowoczesne systemy do obserwacji dużych obszarów z powietrza, strażaków wspierają w tym zadaniu żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Skutecznie prowadzona akcja gaśnicza wymusza stałą koordynację prowadzonych działań. Wymaga to odpowiednich środków łączności, ale przede wszystkim możliwości obserwacji zagrożonego obszaru z powietrza.

Przeszkoleni operatorzy systemów bezzałogowych FlyEye z WOT pomagają strażakom w obserwacji rozprzestrzeniania się ognia. Dzięki specjalistycznym głowicom z kamerami termowizyjnymi, w które wyposażony jest bezzałogowiec, można wyjątkowo precyzyjnie namierzyć, a następnie zlikwidować z udziałem strażackich zastępów pojawiające się coraz to nowe ogniska pożaru.

Operatorzy FlyEye z 1. Podlaskiej Brygady OT najpierw otrzymują od przydzielonego do ich zespołu strażaka koordynaty rejonów, które wymagają monitoringu z powietrza, a następnie kierują w to miejsce bezzałogowiec. Po zlokalizowaniu ognisk pożaru żołnierze przekazują strażakom dokładne współrzędne miejsc, w których je dostrzeżono. Operatorzy WOT podają też kierunek rozprzestrzeniania się ognia i odległość, w jakiej znajduje się najbliższy zastęp Straży Pożarnej.
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.