Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Fregat-SB wybuchł na orbicie

Astronautyka, Wypadki, 10 maja 2020

8 maja 2020 na orbicie wokółziemskiej wybuchł zbiornik rosyjskiego bloku przyspieszającego Fregat-SB. Do wybuchu doszło między 7:02 a 8:51 czasu moskiewskiego (04:02 – 05:51 UTC). Zbiornik rozpadł się na najmniej 65 odłamków. Według wstępnych ocen, nie zagrażają one innym obiektom.

Blok przyspieszający Fregat-SB po oddzieleniu się od niego satelity obserwacyjnego Spiektr-R / Ilustracja: Roskosmos

Wybuch rosyjskiego obiektu zarejestrowała 18. eskadra kontroli przestrzeni powietrznej USAF (US Air Force 18th Space Control Squadron). W mediach społecznościowych poinformowała ona, że do wybuchu nie doszło w wyniku zderzenia z innym obiektem. W katalogu USAF zbiornik miał numer 37756, a jego oznaczenie międzynarodowe to 2011-037B. Przed wybuchem krążył na orbicie o wysokości minimalnej 422 km, a maksymalnej 3606 km.

Blok przyspieszający Fregat-SB, którego zbiornik wybuchł, został wykorzystany w lipcu 2011. Wyniósł na zadaną orbitę satelitę obserwacyjnego Spiektr-R. Na początku 2019 poinformowano, że utracono z nim łączność (Problemy z radioteleskopem Spiektr-R, 2019-01-12).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.