Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Dowództwo SEEBRIG w Macedonii Pn.

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 15 maja 2020

Jak poinformowała niedawno minister obrony narodowej Republiki Macedonii Północnej Radmiła Szekerinska, od września br. w kraju tym będzie stacjonować Dowództwo Brygady Południowo-Wschodnioeuropejskiej (ang. South-Eastern Europe Brigade, SEEBRIG).

Przez następnych 6 lat dowództwo SEEBRIG będzie znajdować się w mieście Kumanovo / Zdjęcie: MO Republiki Macedonii Północnej

Przez następnych 6 lat kwatera główna SEEBRIG będzie znajdować się w mieście Kumanovo.Stacjonować tam będzie ok. 10 oficerów i żołnierzy Armija na Republika Severna Makedonija (ARSM, Sił Zbrojnych Republiki Macedonii Północnej, ARSM zamawia transporter czołgów, 2020-05-12) oraz 40 wojskowych z pozostałych państw członkowskich SEEBRIG.

SEEBRIG to wielonarodowa jednostka regionalnej organizacji międzynarodowej Wielonarodowych Sił Pokojowych Europy Południowo-Wschodniej (MPFSEE), przeznaczona do udziału w operacjach pokojowych. Utworzono ją na mocy porozumienia, które ministrowie obrony Albanii, Bułgarii, Grecji, Macedonii, Rumunii, Turcji i Włoch podpisali 16 września 1998. Brygada została oficjalnie sformowana 21 sierpnia 1999, a całkowitą zdolność bojową osiągnęła 1 maja 2003. Wtedy też we współpracy z NATO i OBWE rozpoczęła przygotowania do działań pokojowych.

W czasie tworzenia SEEBRIG Grecja i Turcja były państwami członkowskimi NATO, podczas gdy pozostałe cztery kraje bałkańskie były częścią programu Partnerstwa dla Pokoju (PfP). Bułgaria i Rumunia przystąpiły do NATO w 2004, Albanii w 2009, a Macedonia Północna – w marcu br.

Decyzja o uczestnictwie SEEBRIG w operacji pokojowej podejmowana jest na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych, ministrów obrony i szefów sztabów generalnych państw-członków MPFSEE. Organem wykonawczym jest Polityczno-Wojskowy Komitet Sterujący, zbierający się dwa razy do roku i składający się z delegatów państw-członków.

SEEBRIG, licząca 5000 oficerów i żołnierzy, składa się z czterech batalionów piechoty zmechanizowanej i inżynierskich sił zadaniowych. Brygada, która zapewnia pomoc w nagłych wypadkach i interwencję humanitarną,  może zostać oddana do dyspozycji misji pokojowych ONZ, NATO lub UE, ale może również działać niezależnie jako samodzielna jednostka. Wchodzące w jej skład jednostki pozostają w swoich macierzystych bazach. Miejsce stacjonowania wspólnej kwatery głównej zmienia się rotacyjnie, ale zawsze znajduje się w kraju członkowskim SEEBRIG – obecnie, od 2011, w Tyrnavos w Grecji.

Na podstawie informacji Igora Bożinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.