Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Serbscy specjalsi z M91

Wojska specjalne, 31 lipca 2020

Ministerstwo Obrony Serbii opublikowało relację ze szkolenia strzelców wyborowych z 72. Brygady Operacji Specjalnych na strzelnicy Orešac. Jak można dostrzec na fotografiach w użyciu znajdują się już nowe karabiny wyborowe Zastava M91 produkowane przez zakłady Zastava Oružje w Kragujevac.

Dzięki zastosowanym modyfikacjom M91 pod wieloma względami przypomina radzieckiego SWD / Zdjęcia: MO Serbii 

Ćwiczenia były prowadzone 27 lipca w ramach przygotowań do konkursu Armiejskie Mieźdunarodnyje Igry (ros. Międzynarodowe Zawody Wojskowe) w Rosji. Serbscy specjalsi ćwiczyli do dyscypliny Snajpierskij Rubież, która na przełomie sierpnia i września odbędzie się na poligonie w rejonie białoruskiego Brześcia.

Używany przez wojska specjalne Serbii karabin M91 bazuje na systemie Kałasznikowa. Strzela on amunicją 7,62x54R mm. Jest to broń półautomatyczna, chłodzona powietrzem, zasilana z 10-nabojowych magazynków pudełkowych. M91 dysponuje stałą kolbą i kutą na zimno lufą o długości 620 mm. Lufa jest chromowana, a gwint o współczynniku skrętu 1:9 zwiększa zasięg i precyzję ognia.

Wizualnie M91 jest podobny do znanego i używanego przez Siły Zbrojne Serbii karabinu wyborowego Zastava M76. W przyszłości M91 powinien zastąpić starszą konstrukcję. Drewniana kolba i chwyt pistoletowy znane z M76 zastąpione zostały przez polimerową kolbę z otworem na kciuk i regulowaną podpórką policzkową. Drewniane łoże zastąpiło łoże polimerowe z szyną do montażu dodatkowego wyposażenia.

M91 został wprowadzony do uzbrojenia w ramach programu Projekat 1500+, który zakłada wyposażenie 1500 żołnierzy z jednostek specjalnych w nowoczesny sprzęt, pojazdy i broń. Poza Serbią karabiny M91 zakupiły siły zbrojne Mali. Ponadto M91 zostały zauważone podczas trwających konfliktów w Iraku i Jemenie (Czarnogóra zainteresowana VHS-2, 2020-06-19).

Na podstawie informacji Igora Bożinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra