Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

480th Fighter Squadron do Aviano

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 01 sierpnia 2020

Najpierw nieoficjalnie, a teraz z wieloma szczegółami podanymi przez administrację, USA ograniczają liczebność swoich wojsk na terenie Niemiec. Szczegóły zostały ogłoszone 29 lipca 2020 przez sekretarza obrony Marka Espera podczas odprawy z wiceprzewodniczącym połączonych szefów sztabu gen. Johnem Hytenem i gen. Tod D. Woltersem, dowódcą US European Command i NATO Supreme Allied Commander Europe (SACEUR). Według Espera, ok. 11,9 tys. żołnierzy zacznie opuszczać Niemcy w ciągu najbliższych tygodni. 6400 z nich wróci do USA. W Niemczech pozostanie tylko 24 000 żołnierzy (Relokacja wojsk USA w Europie, 2020-07-31).

F-16 z 480. eskadry myśliwskiej startują z bazy Spangdahlem w Niemczech, aby wziąć udział w ćwiczeniach w przestrzeni powietrznej nad Morzem Północnym w rejonie Wielkiej Brytanii, 27 maja 2020 / USAF – Senior Airman Melody W. Howley

Wśród jednostek objętych redukcjami znajduje się 480th Fighter Squadron Warhawks ze składu 52nd Fighter Wing w bazie Spangdahlem. Jej 28 samolotów F-16CM-50 zostanie przeniesionych do bazy lotniczej Aviano we Włoszech. Dołączą do myśliwców F-16CM-40 z 510. FS Buzzards i 555. Triple Nickel z 31. FW. Jeszcze niedawno niektóre polskie media przekonywały, że 480. FS zostanie przeniesiony do Polski. Ostatecznie nie zostało to potwierdzone.

Innymi pogłoskami, które nie zostały potwierdzone, były spekulacje o przebazowaniu do Ramstein i Spangdahlem w Niemczech 100th Air Refueling Wing i 352nd Special Operations Wing. Obie jednostki miały opuścić bazę RAF Mildenhall. Teraz relokacja została anulowana i obie jednostki pozostaną w Wielkiej Brytanii. Baza Ramstein nie przejdzie zaś żadnych zapowiadanych w niektórych źródłach modernizacji.

Z Niemiec ewakuowane zostaną także jednostki naziemne i ośrodki dowodzenia. Wśród nich będzie 2nd Cavalry Regiment, US European Command (EUCOM), US Africa Command (AFRICOM), Special Operations Command-Europe i Special Operations Command-Africa.

Dowódca 52nd Fighter Wing płk David Epperson poinformował, że przeniesienie 480th Fighter Squadron do Włoch oznacza jej przybliżenie do regionu Morza Czarnego, gdzie czekają ją ważne zadania. Każdy członek jednostki, który będzie musiał się przeprowadzić, zostanie o tym poinformowany z dużym wyprzedzeniem, aby mieć czas na przygotowanie się. - Obecnie nie mamy planów zamknięcia bazy Spangdahlem, a nasze Skrzydło nadal ma do wypełnienia kluczowe misje, w tym utrzymywanie panowania w powietrzu i odstraszanie potencjalnych przeciwników NATO – wyjaśnił amerykański pułkownik.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra