US Army Contracting Command wystosowało zapytanie ofertowe do przemysłu zbrojeniowego w sprawie zaprojektowania i produkcji Mobile Camouflage System (MCS, ang. mobilny system kamuflujący) dla różnego rodzaju pojazdów. Zapytanie skierowane jest również do prywatnych uczelnii, organizacji non-profit i podmiotów komercyjnych.
US Army poszukuje kamuflażu, który będzie zapewniał maskowanie multispektralne: w paśmie ultrafioletu, widzialnym, bliskiej podczerwieni, krótkofalowej (200-2500 nm), średniofalowej i długofalowej podczerwieni (3-12 µm). Maskowanie ma być skuteczne również w przypadku fal radarowych w częstotliwościach 1-100 GHz. Tłumienie widma termicznego ma być skupione szczególnie na elementach pojazdów o wysokiej temperaturze lub podlegających dużemu tarciu (wydech, piasty, silnik, podwozie). Dla US Army kluczowe jest ograniczenie możliwości identyfikacji pojazdu poprzez zmianę jego kształtu i profilu, a także zdolność do wtapiania się w tło roślinne (Amerykanie testują kamuflaż mobilny , 2017-05-12).
MCS wpłynie na zwiększenie ochrony pojazdów i ich przeżywalność na współczesnym, jak też przyszłym polu walki. Maskowanie przez MCS ma być zapewniane w dowolnym obszarze geograficznym bez większej ingerencji żołnierzy obsługujących pojazdy. System ma umożliwić wielowarstwową ochronę i maskowanie przed bronią precyzyjną dalekiego zasięgu, bezzałogowcami, systemami naziemnymi, lotniczymi i satelitarnymi.
W wyposażeniu od 2018 US Army znajdują się już multispektralne pokrycia dla pojazdów ULCANS (Ultra-Lightweight Camouflage Net System). System ten opracowany został przez Saaba na bazie kamuflażu Barracuda. ULCANS nie spełnia jednak wszystkich wymogów US Army, gdyż jest systemem stacjonarnym. W przypadku zakupu mobilnego kamuflażu MCS będzie on używany wraz z ULCANS, przez co oba systemy będą się uzupełniać (Barracuda dla Fenneków, 2020-04-10).
US Army już testowała mobilne pokrycia maskujące Saab Barracuda w 2014. Szwedzki system kamuflażu zintegrowano z czołgami M1A2 Abrams i transporterami Stryker. Rok później zakupiona pewna partia pokryć dla pojazdów bojowych. Barracuda nie jest jednak jedynym potencjalnym kandydatem na przyszły MCS. Nowoczesnymi rozwiązaniami w tym zakresie dysponuje również polska spółka Lubawa z pokryciami maskującymi Berberys (Berberys-S dla SZ RP , 2017-07-06).