Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

US Army poszukuje kamuflażu mobilnego

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 01 sierpnia 2020

US Army Contracting Command wystosowało zapytanie ofertowe do przemysłu zbrojeniowego w sprawie zaprojektowania i produkcji Mobile Camouflage System  (MCS, ang. mobilny system kamuflujący) dla różnego rodzaju pojazdów. Zapytanie skierowane jest również do prywatnych uczelnii, organizacji non-profit i podmiotów komercyjnych.

Użycie mobilnych pokryć multispektralnych zapewnia uniwersalne maskowanie, co jest coraz bardziej istotne na współczesnym polu walki / Zdjęcie: US Army 

US Army poszukuje kamuflażu, który będzie zapewniał maskowanie multispektralne: w paśmie ultrafioletu, widzialnym, bliskiej podczerwieni, krótkofalowej (200-2500 nm), średniofalowej i długofalowej podczerwieni (3-12 µm). Maskowanie ma być skuteczne również w przypadku fal radarowych w częstotliwościach 1-100 GHz. Tłumienie widma termicznego ma być skupione szczególnie na elementach pojazdów o wysokiej temperaturze lub podlegających dużemu tarciu (wydech, piasty, silnik, podwozie). Dla US Army kluczowe jest ograniczenie możliwości identyfikacji pojazdu poprzez zmianę jego kształtu i profilu,  a także zdolność do wtapiania się w tło roślinne (Amerykanie testują kamuflaż mobilny , 2017-05-12).

MCS wpłynie na zwiększenie ochrony pojazdów i ich przeżywalność na współczesnym, jak też przyszłym polu walki. Maskowanie przez MCS ma być zapewniane w dowolnym obszarze geograficznym bez większej ingerencji żołnierzy obsługujących pojazdy. System ma umożliwić wielowarstwową ochronę i maskowanie przed bronią precyzyjną dalekiego zasięgu, bezzałogowcami, systemami naziemnymi, lotniczymi i satelitarnymi.

W wyposażeniu od 2018 US Army znajdują się już multispektralne pokrycia dla pojazdów ULCANS (Ultra-Lightweight Camouflage Net System). System ten opracowany został przez Saaba na bazie kamuflażu Barracuda. ULCANS nie spełnia jednak wszystkich wymogów US Army, gdyż jest systemem stacjonarnym. W przypadku zakupu mobilnego kamuflażu MCS będzie on używany wraz z ULCANS, przez co oba systemy będą się uzupełniać (Barracuda dla Fenneków, 2020-04-10).

US Army już testowała mobilne pokrycia maskujące Saab Barracuda w 2014. Szwedzki system kamuflażu zintegrowano z czołgami M1A2 Abrams i transporterami Stryker. Rok później zakupiona pewna partia pokryć dla pojazdów bojowych. Barracuda nie jest jednak jedynym potencjalnym kandydatem na przyszły MCS. Nowoczesnymi rozwiązaniami w tym zakresie dysponuje również polska spółka Lubawa z pokryciami maskującymi Berberys (Berberys-S dla SZ RP , 2017-07-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.