Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Węgry chcą kupić NASAMS

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 13 sierpnia 2020

Ambasador USA na Węgrzech David Cornstein i węgierski minister obrony Tibora Benkő, ogłosili wczoraj, 12 sierpnia, deklarację woli Węgier dotyczącą zakupu zestawów obrony powietrznej średniego zasięgu NASAMS w ramach procedury Foreign Military Sales. Media szacują wartość transakcji na 1 mld USD. Umowa ma zostać sfinalizowana do 30 września br. Kilka miesięcy temu Budapeszt zwrócił się do USA z zapytaniem o możliwość zakupu pocisków AIM-120C-7/C-8 AMRAAM­-ER, stanowiących element NASAMS (Węgry chcą kupić 60 AIM-120C, 2020-05-10).

NASAMS zastapią używane obecnie przez Magyar Szárazföldi Haderő (wojska lądowe Węgier) samobieżne zestawy OP 2K12 Kub / Zdjęcie:

Zamówienie to jeszcze bardziej pogłębi doskonałą współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa między naszymi dwoma krajami. To, wraz z podpisaną w 2019  Umową o współpracy w dziedzinie obronności (DCA), to główne osiągnięcia ostatnich lat, które poprawiają długoterminowe bezpieczeństwo obu krajów i regionu – stwierdził David Cornstein.

Pochwalamy zdecydowane zaangażowanie rządu węgierskiego w kontynuowanie modernizacji węgierskiej armii poprzez nabycie najbardziej zaawansowanego na świecie systemu obrony powietrznej średniego zasięgu, który zwiększy zdolność Węgier do zapewnienia zbiorowej i samoobrony. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z naszym sojusznikiem z NATO nad tym projektem i dalsze wzmacnianie naszego długoterminowego strategicznego partnerstwa – dodał amerykański ambasador.

Celem zakupu NASAMS jest stworzenie zdolności służącej obronie narodu węgierskiego i interesom całego kraju. Podstawowym zadaniem NASAMS będzie odstraszanie i wzmacnianie bezpieczeństwa – skomentował Tibor Benkő.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.