Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

NASA rezygnuje z miejsca w Sojuzie MS-18

Astronautyka, 11 września 2020

Według rosyjskiej agencji informacyjnej RIA Nowosti NASA zrezygnowała z możliwości wysłania swojego astronauty w misji Sojuz MS-18 planowanej na kwiecień 2021.

Start misji Sojuz MS-16 z kosmodromu Bajkonur 9 kwietnia 2020 z dwoma Rosjanami i Amerykaninem na pokładzie / Zdjęcie: Roskosmos

Od 2006 NASA wykupiła 72 miejsca w kapsułach Sojuz transportujących ludzi do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK), krążącej na orbicie wokółziemskiej. NASA płaciła za miejsca nie tylko astronautów amerykańskich, ale także dla astronautów z Europy, Kanady i Japonii. Początkowo koszt jednego miejsca wynosił 20 mln USD, ale w ostatnim czasie Roskosmos podniósł cenę do aż 90 mln USD. Od 2006 NASA miała zapłacić stronie rosyjskiej 4 mld USD za transport załóg na MSK.

Pod koniec 2019 uzgodniono, że NASA wykupi jedno miejsce w misji Sojuz MS-17, planowanej na październik 2020 i kolejne miejsce w misji MS-18 planowanej na kwiecień 2021.

Zmiana planów ma związek z pomyślnym lotem dwóch astronautów amerykańskich w maju 2020, którzy połączyli się ze stacją MSK i przebywali na jej pokładzie przez dwa miesiące (Crew Dragon powrócił 2 sierpnia). Na 23 października 2020 jest planowana druga misja załogowa za pomocą rakiety nośnej Falcon 9, w ramach której na MSK mają polecieć trzej astronauci amerykańscy i jeden Japończyk. Także jeszcze w grudniu br. ma się odbyć próba kapsuły kosmicznej Starliner firmy Boeing w trakcie lotu bezzałogowego. Ma to być powtórzenie nieudanego lotu z grudnia 2019 (Starliner wylądował po nieudanej misji, 2019-12-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.