Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowy chiński obiekt na orbicie

Astronautyka, 14 września 2020

W katalogu obiektów orbitujących wokół Ziemi pojawił się nowy obiekt, który otrzymał kod NORAD 46395 (2020-063G wg COSPAR). Obiekt pojawił się 5 września ok. godziny 22:30 UTC, gdy się oddzielił od samolotu kosmicznego wystrzelonego przez ChRL (Chiński pojazd powrócił na Ziemię, 2020-09-07). Samolot kosmiczny prawdopodobnie wylądował na pasie lotniczym w pobliżu ośrodka rakietowego Lop Nor.

Koncepcja małego promu kosmicznego Yuanzheng-1 z Państwa Środka. W odróżnieniu od amerykańskiego X-37B pojazd chiński ma pojedynczy statecznik pionowy / Grafika: domena publiczna

Tajemniczy obiekt pozostaje na orbicie wokółziemskiej o koordynatach 332x348 km i nachyleniu 50,2°. Spekuluje się, że jest to mały satelita, który został wyniesiony przez pojazd chiński o konstrukcji zbliżonej do amerykańskiego małego wahadłowca X-37B, wyposażony w zamykaną ładownię.

Obiekt oddzielił się od samolotu kosmicznego dopiero na dwa okrążenia przed lądowaniem, a więc może to być po prostu panel słoneczny lub moduł łączący, za pomocą którego samolot kosmiczny był mocowany do najwyższego stopnia swojej rakiety nośnej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.