Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Postępy Ił-112W

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, 06 października 2020

Minister Przemysłu i Handlu FR Denis Manturow w zakładach WASO w Woroneżu, w trakcie której zapoznał się z postępami prac w projekcie wojskowego samolotu transportowego Ił-112W.

Pierwszy prototyp samolotu transportowego Ił-112W w standardowym wojskowym kamuflażu / Zdjęcie: WASO 

Delegacja zwiedziła hale produkcyjne WASO i obejrzała prototyp Ił-112W, który po raz pierwszy publicznie zaprezentowano w wojskowym kamuflażu. Obecnie w Woroneżu trwają przygotowania do kontynuowania jego prób w locie – zakończono szereg prac mających na celu optymalizację konstrukcji i zmniejszenie masy samolotu o prawie 800 kg, dzięki zastosowaniu materiałów kompozytowych. Docelowo samolot ma być odchudzony o niemal 2000 kg.

Rozpoczęto także produkcję dwóch kolejnych Ił-112W, których osiągi w locie będą spełniały wymagania klienta niezbędne do rozpoczęcia wspólnych prób państwowych. Mają one trafić do wojska do końca 2021.

Minister Manturow zapoznał się też z postępami prac przy przebudowie miejscowego lotniska Pridacza, które służy do prób w locie. Projekt jest realizowany w ramach państwowego programu rozwoju przemysłu obronnego i podzielony jest na dwa etapy.

W pierwszym etapie przebudowy lotniska Pridacza wykonano większość prac, przebudowano pas startowy i wyposażono go w nowe pomoce radiowo-nawigacyjne, oświetlenie, instalację odwadniającą, oczyszczalnię ścieków, zaplecze energetyczne i środki łączności i drogi dojazdowe.

Pierwszy etap przebudowy lotniska Pridacza został zakończony, pas startowy jest otwarty i przyjmuje samoloty, Ministerstwo Przemysłu i Handlu wydało stosowne zezwolenie. Projekt jest realizowany na koszt MPHiR FR. Przebudowa lotniska Pridacza umożliwi wznowienie lotów próbnych Ił-112W. Trzeci i czwarty samolot są już produkowane, a pierwsze seryjne samoloty mają być przekazane Ministerstwu Obrony FR w 2023. Ponadto WASO ma zamówienia na samoloty Ił-96 na najbliższe 5 lat – powiedział Denis Manturow po wizycie w Woroneżu.

Ił-112W jest nowoczesny i ma duży potencjał eksportowy, dlatego równolegle będziemy produkować go nie tylko dla MO FR, ale także dla innych odbiorców eksportowych. Dziś jesteśmy przekonani o możliwościach WASO, które mogą wytwarzać 10 do 15 samolotów tego typu rocznie – dodał minister Manturow (Próby instalacji Iła-112W, 2019-12-31).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.