Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Udana próba rakiety New Shepard

Astronautyka, 15 października 2020

13 października 2020 spółka Blue Origin wykonała próbny start rakiety nośnej New Shepard z kapsułą załogową z własnego kosmodromu położonego w zachodnim Teksasie. W trakcie lotu nie było jeszcze załogi na pokładzie kapsuły.

Profil misji NS-13 rakiety nośnej New Shepard z kapsuła załogową do przewożenia turystów kosmicznych / Grafika: Blue Origin 

Po starcie rakieta nośna osiągnęła wysokość 73 km i przy prędkości 2800 km/h nastąpiło oddzielenie kapsuły załogowej. Po 4 min rakieta nośna wytraciła prędkość do zera osiągając swoje apogeum na wysokości 105,5 km. Kapsuła załogowa weszła na jeszcze większą wysokość. Po 7 min 28 s rakieta nośna wylądowała na lądowisku, a po 10 min 15 s na półpustynnym terenie Teksasu wylądowała na trzech spadochronach kapsuła załogowa. W trakcie przyziemienia kapsuła opadała z prędkością 7 m/s.

W ten sposób udowodniono możliwość pełnego odzysku rakiety nośnej i kapsuły załogowej.

Rakieta nośna New Shepard jest przeznaczona do wożenia turystów kosmicznych, którzy za jej pomocą mogą wzlecieć ponad linię von Karmana leżącą na wysokości 100 km, która jest umowną granicą pomiędzy atmosferą ziemską a przestrzenią kosmiczną. Loty mają być suborbitalne, a więc będzie w nich wykorzystywany tylko jeden stopień rakiety nośnej.

Kapsuła załogowa wracając na Ziemię wchodzi w górne warstwy atmosfery ze znacznie mniejszą prędkością w porównaniu do orbitalnych czy księżycowych kapsuł załogowych, a więc na jej strukturę działają o wiele mniejsze naprężenia związane z oddziaływaniem ciśnienia dynamicznego i nagrzewaniem się struktury. W związku z tym kapsuła prawdopodobnie nie wykorzystuje powłoki ablacyjnej, co upraszcza proces odnowienia gotowości do następnego użycia i kapsuła będzie mogła być wykorzystywana wielokrotnie do wynoszenia turystów w przestrzeń kosmiczną.

W maju 2020 konsorcjum z wiodącą rolą Blue Origin zostało wybrane przez NASA do wykonania 10-miesięcznych prac badawczo-rozwojowych w ramach podprojektu Human Landing System (NASA wybiera dostawców lądownika, 2020-05-03).

W locie z 13 października w górnej części rakiety nośnej New Shepard zamontowano system Safe and Precise Landing – Integrated Capabilities Evolution (SPLICE), który jest rozwijany przez NASA na potrzeby lądownika księżycowego. SPLICE jest wyposażony w lidary, których zadaniem jest precyzyjny pomiar odległości od powierzchni lądowiska w trakcie zbliżania się do powierzchni gruntu, co pozwoli na optymalne sterowanie zespołem napędowym w trakcie lądowania.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.