Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

HMS Queen Elizabeth odwiedzi Japonię

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 11 grudnia 2020

Jak donoszą japońskie media, pierwszą zagraniczną i operacyjną misją Carrier Strike Group (CSG, lotniskowcowej grupy bojowej) 21 Royal Navy (królewskiej marynarki wojennej W. Brytanii), której okrętem flagowym będzie lotniskowiec HMS Queen Elizabeth, typu Queen Elizabeth, będzie pobyt na wodach zachodniego Pacyfiku.

Lotniskowiec HMS Queen Elizabeth ma pojawić się na wodach okalających Japonię na początku przyszłego roku / Zdjęcie: MO W. Brytanii

Brytyjskie okręty mają pojawić się na wodach w pobliżu Japonii już na początku przyszłego roku. Według japońskich mediów CSG 21 przeprowadzi wspólne ćwiczenia z US Navy i japońskimi Kaijō Jieitai (morskimi siłami samoobrony), m. in. w pobliżu należących do Japonii wysp Riukiu (właśc. archipelagu Nansen), rozciągających się między Tajwanem a Kiusiu.

Powodem takiej decyzji jest rosnącą aktywność Marynarki Wojennej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej ChRL w regionie, a także ma być protestem przeciwko postępowaniu Pekinu z prodemokratycznymi demonstrantami w Hongkongu. Nie wiadomo, jak zareagują na to władze ChRL.

Podczas pobytu w Azji Royal Navy planuje również przeprowadzenie prac związanych z obsługą wielozadaniowych samolotów bojowych stealth F-35B Lightning w zakładach Mitsubishi Heavy Industries Ltd. w Nagoi (Zalana maszynownia HMS Prince of Wales, 2020-12-08).

Według wstępnych informacji na pokładzie HMS Queen Elizabeth ma znaleźć się 8 brytyjskich i 6 amerykańskich F-35B oraz 9 śmigłowców AW101 Merlin Mk2, a także niesprecyzowana liczba śmigłowców AW159 Wildcat uzbrojonych m.in. w pociski Martlet (F-35B bombardują Szkocję, 2020-10-13).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.