Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowy kontrakt SENER Polska

Astronautyka, 18 grudnia 2020

Warszawska spółka SENER Polska podpisała kontrakt, w ramach którego zaprojektuje, wykona i przetestuje urządzenia wspomagające integrację sondy misji PLATO, realizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Zleceniodawcą projektu jest niemieckie przedsiębiorstwo OHB System AG.

Misja PLATO wystartuje w 2026. Jej głównym celem jest zbadanie pozasłonecznych układów planetarnych, szczególnie planet skalistych krążących wokół gwiazd podobnych do Słońca / Ilustracja: Europejska Agencja Kosmiczna

SENER Polska prace nad projektem naziemnych urządzeń wspomagających montaż satelity (ang. Mechanical Ground Support Equipment) rozpoczęła pod koniec września 2020. W ciągu miesiąca udało się osiągnąć pierwszy etap realizacji, jakim był przegląd wstępnego projektu. Podczas obecnego etapu projekty urządzeń są doprecyzowywane i przygotowywane do produkcji. Zwieńczeniem tej pracy, będzie przegląd projektu w celu zezwolenia na rozpoczęcie produkcji.

W ramach projektu powstaną urządzenia, które posłużą do integracji satelity PLATO, przygotowywanego do badania pozasłonecznych układów planetarnych. Inżynierowie SENER Polska odpowiadają za zaprojektowanie i wykonanie urządzenia ALD (ang. Adjustable Lifting Device), które posłuży do przenoszenia i pomocy w integracji satelity. ALD będzie w wielu przypadkach współpracować z urządzeniem PLM HF (ang. Payload Module Hoisting Frame), czyli z ramą do podnoszenia ładunku satelity. Powstanie również S/C HF (ang. Spacecraft Hoisting Frame) – rama do podnoszenia satelity, która posłuży jako komponent pośredniczący między ALD a całym satelitą lub jego modułem serwisowym w trakcie operacji podnoszenia. Jak cała inżynieria kosmiczna, również urządzenia MGSE wymagają niezwykłej precyzji i niezawodności. Całe know-how MGSE SENER zostało opracowane przez polskich inżynierów.

Drogę do odniesienia sukcesu w polskiej branży kosmicznej spółka upatruje w skupieniu się na konkretnych niszowych obszarach i konsekwentnym rozwijaniu ich, a następnie stopniowym powiększaniu portfolio poprzez nabywanie nowych kompetencji i dostarczanie wysokiej jakości produktów finalnych. MGSE, obok mechanizmów, to jedna ze specjalizacji, które rozwija SENER Polska (Porozumienie SENER z PŚk, 2020-11-20).

Każdy nowy kontrakt na urządzenia MGSE to dla nas ważny krok, potwierdzający rolę lidera MGSE w Europie. Jesteśmy jedną z niewielu spółek na kontynencie, mających tak bogate portfolio tych urządzeń. W sektorze kosmicznym coraz silniejszym trendem, który ma między innymi obniżyć koszty i zwiększyć konkurencyjność podmiotów takich jak SENER, jest standaryzacja produktów i wykorzystanie podobnych rozwiązań w kolejnych misjach. Właśnie dlatego bazą urządzenia ALD będzie VLD (ang. Vertical Lifting Device), które było zaprojektowane i stworzone na potrzeby misji EUCLID – mówi Ibon Arregui, dyrektor generalny SENER Polska

Misja PLATO (PLAnetary Transits and Oscillations of stars) wystartuje w 2026. Jej głównym celem jest zbadanie pozasłonecznych układów planetarnych, szczególnie planet skalistych krążących wokół gwiazd podobnych do Słońca. Wśród wykrytych obiektów ESA oczekuje odnaleźć planety podobne do Ziemi. PLATO jest rozszerzeniem trwającej misji Cheops (Characterising Exoplanet Satellite), która prowadzi badania egzoplanet w przestrzeni kosmicznej od 2019. Punktem badawczym misji PLATO będzie wirtualny punkt L2 w kosmosie (w odległości 1,5 mln km od Ziemi). Głównymi wykonawcami projektu są: OHB System AG, Thales Alenia Space i RUAG Space Switzerland.

Ukończenie projektu urządzeń i dostarczenie ich do OHB System AG jest zaplanowane na koniec drugiego kwartału 2021, a start misji PLATO – na 2026.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.