Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dekada Rafale w ZEA

Lotnictwo wojskowe, 18 grudnia 2020

Ponad 12 lat temu, 1 września 2008, w Al Dhafra w Abu Zabi, rozpoczęła działalność baza lotnicza BA 104 Lieutenant-colonel Charles Pijeaud, podporządkowana Forces françaises aux Emirats Arabes Unis (FFEAU, siłom francuskim w Zjednoczonych Emiratach Arabskich), która była centrum dowodzenia działaniami prowadzonymi w ramach operacji Pamir w Afganistanie i Harmattan w Libii, a obecnie kieruje operacją Chammal w Iraku i Syrii.

Aby uczcić dziesięciolecie obecności w bazie Al Dhafra, dwa francuskie Rafale otrzymały okolicznościowe malowania na statecznikach pionowych / Zdjęcia: MO Francji

W październiku tego samego roku do Al Dhafra przybyły pierwsze wielozadaniowe samoloty bojowe Mirage 2000-5F z Escadron de Chasse (eskadry myśliwskiej) 1/2 Cigognes. W 2010 dołączył do nich trzy Rafale, z EC 3/30 Lorraine – było to znaczące wzmocnienie zdolności bojowych lotnictwa FFEAU.

Rok później Mirage 2000-5F opuściły Zjednoczone Emiraty Arabskie na stałe, aby wziąć udział w operacji Harmattan w Libii, a kontyngent wzmocniły kolejne 3 Rafale z EC 3/30.

24 czerwca 2016 personel EC 3/30 został zastąpiony przez lotników z EC 1/7 Provence, wyposażonych w 7 Rafale, które do dziś biorą udział w działaniach międzynarodowej koalicji przeciw terroryzmowi w ramach operacji Chammal.

Aby uczcić dziesięciolecie obecności Rafale w bazie lotniczej Al Dhafra, dwa francuskie samoloty tego typu otrzymały okolicznościowe malowania na statecznikach pionowych. Ich twórcą był chorąży Stéphane z ESTA 15/030 z bazy Mont-de-Marsan, mający w swoim dorobku około piętnastu tego rodzaju prac.

Rafale ze składu Armée de l'Air et de l'Espace (wojsk lotniczych i kosmicznych Francji) od kilku lat stacjonują także w innej bazie na Bliskim Wschodzie – Prince Hassan w Jordanii. 1 września br. pojawiły się tam Rafale C z EC 2/30 Normandie Niémen i EC 3/30 w najnowszym standardzie F3R. Dotychczas francuski kontyngent wykonał ponad 200 lotów bojowych, trwających łącznie 1000 h, w trakcie których dokonano 600 tankowań paliwa. Ostatnia misja została przeprowadzona 11 listopada br. – był to atak na sieć tuneli należących do tzw. Państwa Islamskiego (Pierwsza misja bojowa Rafale F3R, 2020-09-30).

Miesiąc później, 11 grudnia, ich obowiązki przejęły 4 Rafale B z 4e Escadre de Chasse (Skrzydła Myśliwskiego), wyposażone w nowe zasobniki rozpoznawcze Talios.
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.