Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowy irański okręt-baza

Marynarka wojenna, Lotnictwo wojskowe, 13 stycznia 2021

Marynarka Wojenna Islamskiej Republiki Iranu przyjęła do służby nowy okręt-bazę IRINS Makran (441). To przebudowany tankowiec, który według analityków zachodnich został zwodowany pod koniec ubiegłego roku i przeszedł próby morskie w połowie grudnia w cieśninie Ormuz. Przedsięwzięcie pochłonęło równowartość 3-4 mln USD i zostało zrealizowane w 2 miesiące.

Irański okręt-baza IRINS Makran

Według nieoficjalnych informacji IRINS Makran ma 228 m długości i 42 m szerokości. Dowódca irańskiej marynarki wojennej kadm. Hossein Khanzadi, twierdzi, że z jego pokładu może operować 6-7 wiropłatów. Dowodzą tego także najnowsze zdjęcia opublikowane w mediach społecznościowych, na których pokazane są ćwiczenia IRINS Makran z udziałem dwóch śmigłowców ZOP AB212, pary poszukiwawczo-ratowniczych ASH-3D Sea King i przystosowanego do minowania i zwalczania min RH-53D Sea Stallion. Kolejnym typem zdolnym do operowania z irańskiego okrętu-bazy jest bezzałogowy statek latający rodzimej produkcji Pelican-2.

Źródła irańskie podają, że IRINS Makran ma być zdolny także do przewozu operatorów sił specjalnych, wspierania poszukiwań i ratownictwa na morzu, wsparcia logistycznego, transportu zaopatrzenia, transportu i obsługi zestawów radarowych i rakietowych, przewozu chorych i może służyć jako baza szybkich łodzi patrolowych.

Podczas niedawnych ćwiczeń z jego pokładu operowały śmigłowce AB212, ASH-3D Sea King i RH-53D Sea Stallion / Zdjęcia: Twitter

Zdaniem zachodnich analityków irańska jednostka operująca na Morzu Czerwonym może wspomagać działania popieranej przez Iran milicji Huti w Jemenie. Potencjalnie może również służyć jako baza dla nurków bojowych i szybkich łodzi wykonujących ataki na tankowce w Zatoce Perskiej czy Zatoce Omańskiej (Iran zatrzymał chemikaliowiec Republiki Korei, 2021-01-04). 

Jednak w odróżnieniu od przyjętego w listopadzie 2020 do służby w Marynarce Wojennej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej nieco mniejszego okrętu wielozadaniowego IRIS Shahid Roudaki, IRINS Makran nie został wyposażony w żadne środki obrony przed atakami lotniczymi, co czyni go łatwym celem (Nowy okręt Strażników Rewolucji, 2020-11-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.