Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolejna próba laserowego C-130

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 01 września 2009

Boeing poinformował dzisiaj o kolejnej, drugiej już, udanej próbie trafienia celu lądowego przez Advanced Tactical Laser (ATL), czyli wyposażonego w laser chemiczny wysokiej mocy samolotu NC-130H.

ATL w czasie lotu. Doskonale widoczna głowica lasera. Samo urządzenie, generujące wiązkę świetlną, ma masę ok. 5,5 t / Zdjęcie: USAF

Boeing otrzymał zlecenie na zbudowanie samolotu, uzbrojonego w laser dużej mocy w 2002. Celem projektu jest otrzymanie maszyny zdolnej do skrytego niszczenia punktowych celów, szczególnie w rejonach zurbanizowanych - wiązka światła nie powoduje bezpośrednio zniszczeń poza miejscem trafienia.

W grudniu 2007 poinformowano o zakończeniu budowy demonstratora technologii: przebudowanego C-130, z zamontowanym laserem chemicznym, wraz z systemami pomocniczymi (zobacz: Laserowy C-130 gunship gotowy do prób). W następnym roku przeprowadzono pierwsze strzelanie, trafiając w cel o wymiarach 1 x 1 m. 18 czerwca bieżącego roku przeprowadzono pierwszy test w czasie lotu. Udało się wtedy trafić w cel.

Dzisiaj Boeing poinformował, że 30 sierpnia przeprowadzono drugi test tego typu, nad poligonem White Sands. Celem był pojazd, który został zniszczony. Dzięki temu w zasadzie udowodniono przydatność systemu, do zadań, do jakich został stworzony.

Projekt ATL jest bowiem nadzorowany przez dowództwo sił specjalnych. W odróżnieniu od klasycznych bomb czy pocisków rakietowych, promień lasera działa bezgłośnie, nie powoduje dodatkowych strat, wreszcie skutki jego trafienia są trudne do porównania z jakąkolwiek znaną bronią. Dlatego nadaj się idealnie do misji skrytobójczych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.